Paweł Szefernaker w Nidzicy | Źródło: TVP INFO
Wiceszef MSWiA, koszaliński poseł PiS, który przewodniczy oceniającej wnioski samorządów Komisji ds. wsparcia Rządowego Funduszu Polski Ład, w czasie prezentacji Programu Inwestycji Strategicznych w Nidzicy powiedział, że pieniądze z funduszu otrzyma w pierwszym naborze 97 proc. jednostek samorządu terytorialnego.

- Opiniowanie wniosków do Funduszu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu nie było łatwym zadaniem. Od początku naszej komisji zależało bowiem na tym, aby jak najwięcej jednostek samorządu terytorialnego było objętych tym wsparciem. Wpłynęło osiem tysięcy wniosków na łączną kwotę ponad 93 miliardów złotych. Rząd dysponował 23 miliardami. Cieszę, że mogę dziś państwu powiedzieć, że od Bogatyni po Sejny, od Świnoujścia po Ustrzyki Dolne - cała Polska skorzysta z konkretnych inwestycji w ramach Funduszu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu - powiedział Paweł Szefernaker.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że komisja, której przewodniczy kierowała się przy przyznawaniu dofinansowania wielkością danego samorządu: - Przyjęliśmy, że wartość wniosku o wsparcie finansowe inwestycji musi być proporcjonalna do wielkości samorządów. Gminy do 20 tysięcy mieszkańców otrzymywały w większości wsparcie na kilkumilionowe inwestycje. Gminy, które są stolicami powiatów mogły liczyć na dofinansowanie nieco większych inwestycji. Wartość wspartych przedsięwzięć powiatów to od kilku do 18 milionów złotych. Większe pieniądze zostały przeznaczone na inwestycje proponowane przez duże miasta i urzędy marszałkowskie.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości wymienił przykładowe inwestycje, które otrzymały wsparcie. Wśród nich są te z naszego regionu: - Ponad miliard złotych w ramach pierwszego naboru Funduszu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu trafi do zachodniopomorskich samorządów. Na przykład, od 1997 roku mieszkańcy i radni Darłowa czekali na remont oczyszczalni ścieków. Z Polskiego Ładu na ten cel trafi do miasta 13 milionów złotych. Samorząd województwa otrzyma natomiast 96 milionów złotych na drogi, m.in. na trasę ze Starogardu do Świdwina.
- Możemy się spierać o różne rzeczy, ale mam przekonanie, że dziś w relacji rządu z samorządem rozpoczyna się nowy etap - zakończył Paweł Szefernaker.

red.

Do pobrania