Jak co tydzień, w sobotni poranek, goście „Studia Kołobrzeg” dyskutowali o najważniejszych wydarzeniach mijającego tygodnia w mieście, regionie i kraju.

W kołobrzeskim porcie zainstalowano PortBin, urządzenie, którego zadaniem jest oczyszczanie wód powierzchniowych ze śmieci. Ma być czysto i ekologicznie.

materiał Małgorzaty Abramowicz

Najmniejsza w Polsce Państwowa Szkoła Muzyczna obchodzi w tym roku 30-lecie swojego istnienia. Przy okazji jubileuszu nie zabrakło rozmów o poszukiwaniach nowej placówki dla muzykalnych uczniów.

materiał Małgorzaty Abramowicz

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jesienią 2019 roku i jest najmłodszą brygadą WOT-u. W miniony weekend podczas uroczystości ślubowania „czternastce” został nadany sztandar.

materiał Małgorzaty Abramowicz

Po 30 latach przerwy do Kołobrzegu wróciła Giełda Muzyczna. Reaktywowało ją Regionalne Centrum Kultury.

materiał Małgorzaty Abramowicz

W panelu samorządowym Studia Kołobrzeg o planowanej podwyżce podatków i opłat lokalnych dyskutują radni miejscy: Maciej Bejnarowicz przewodniczący klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość, Jacek Woźniak przewodniczący klubu radnych niezależnych oraz Wiesław Parus z klubu radnych Kołobrzescy Razem.

rozmowa Mariusza Wolańskiego z kołobrzeskimi samorządowcami

W Kołobrzegu odbyło się wyjazdowe posiedzenie radnych sejmiku województwa zachodniopomorskiego zrzeszonych w Prawie i Sprawiedliwości. Radni dyskutowali głównie o projektach uchwał, które będą omawiane na najbliższej sesji. Sporo miejsca poświęcono problemom gospodarczym Kołobrzegu, rozmawiano też o problemach rolników. W Studiu Kołobrzeg gościliśmy przewodniczącą klubu radnych PiS Małgorzatę Jacynę-Witt, radnego Henryka Carewicza oraz Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halinę Szymańską.

materiał Mariusza Wolańskiego

W Kołobrzegu trwają prace nad opracowaniem nowej strategii rozwoju miasta. Zaangażowano do tego przedsięwzięcia między innymi ekspertów z Instytutu Badawczego IPC we Wrocławiu. W ubiegłym tygodniu zorganizowano trzy spacery badawcze, a w tym trzy otwarte spotkania warsztatowe. Aspekty, które analizowano to rola i wyzwania portu, potencjał przyrodniczy miasta, turystyka jako główny napęd gospodarki oraz problemy społeczne. O garść refleksji na ten temat poprosiliśmy Prezydenta Kołobrzegu Annę Mieczkowską.

rozmowa Mariusza Wolańskiego z Anną Mieczkowską

W podkołobrzeskim Grzybowie działa firma produkująca wkłady do papierosów elektronicznych. Efekt uboczny to intensywny nieprzyjemny zapach, który dokucza mieszkańcom i odstrasza turystów. Mieszkańcy zaprotestowali i zwrócili się o pomoc do wszystkich instytucji. Jak dotąd bezskutecznie. Poproszono więc o pomoc posła Prawa i Sprawiedliwości Czesława Hoca, z którego inicjatywy wicewojewoda zachodniopomorski Tomasz Wójcik zorganizował spotkanie mieszkańców z udziałem podległych mu służb, by sprawie zaradzić. Pojawiło się światełko w tunelu.

materiał Mariusza Wolańskiego

Huby, dark stores, e-comerce, start-up, know-how, cancel culture - ile angielszczyzny w polszczyźnie i czy zawsze jest to konieczne? Rozmawiają dr Sebastian Żurowski - językoznawca z UMK w Toruniu i Jarosław Banaś.

„Słownik na Fali” - rozmowa Jarosława Banasia z dr. Sebastianem Żurowskim

„Studio Kołobrzeg” przygotowali: Małgorzata Abramowicz, Mariusz Wolański, Jarosław Banaś
Opracowanie muzyczne: Adrian Adamowicz