fot. MSWiA/Twitter
Wiceszef MSWiA, koszaliński poseł PiS i przewodniczący Komisji ds. Rządowego Funduszu „Polski Ład” poinformował w piątek, że komisja przedstawiła premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rekomendacje dotyczące realizacji samorządowych inwestycji w ramach programu Polski Ład.

- Przez ostatnie tygodnie komisja złożona z przedstawicieli ministerstw i Banku Gospodarstwa Krajowego analizowała wnioski złożone przez samorządy w ramach Polskiego Ładu. W pierwszym naborze założyliśmy realizację inwestycji wartych ok. 20 miliardów złotych. Wniosków wpłynęło na ponad 90 miliardów. To pokazuje, jak duże są potrzeby. To inwestycje wodne, kanalizacyjne czy drogowe, które przez lata nie były realizowane - powiedział Paweł Szefernaker. - Dziś państwo wspiera jednostki samorządu terytorialnego, żeby mogły te inwestycje wdrażać w życie. Mam nadzieję, że dzięki Polskiemu Ładowi samorządy w Polsce, w tym te z Pomorza Środkowego będą jednym, wielkim placem budowy. Pieniądze pochodzą z krajowego budżetu, więc jest możliwość wdrożenia przedsięwzięć, na które nie było środków unijnych. Rekomendacje już trafiły na biurko pana premiera. W poniedziałek ogłosi on wyniki pierwszego naboru - dodał.

Wiceszef MSWiA podkreślił, że na pozytywną opinię mogły liczyć wnioski, które są proporcjonalne do wielkości i możliwości finansowych samorządu: - Jeżeli dana gmina złożyła jeden wniosek na bardzo wysoką kwotę, nieproporcjonalną do wielkości tej jednostki, to nie otrzyma środków. Zdecydowana większość wnioskowała jednak o wsparcie mniejszych, realnych celów i otrzyma pieniądze.

Przedstawiciel ziemi koszalińskiej w rządzie poinformował również, że jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie drugi nabór wniosków: - Kwotę w nim dostępną dopiero ogłosimy. Z pewnością jednak będziemy chcieli kolejnymi inwestycjami napędzać gospodarkę, także tę lokalną, bo ona potrzebuje wsparcia w trakcie kryzysu gospodarczego, wynikającego z sytuacji pandemicznej. Chcemy, by jak najwięcej przedsiębiorstw regionalnych mogło partycypować w realizacji tych przedsięwzięć. Dzięki temu mniejsze przedsiębiorstwa, np. z powiatu koszalińskiego, drawskiego, szczecineckiego czy sławieńskiego będą mogły realizować inwestycje w naszym regionie. Jestem po rozmowie z panią prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, która zapowiedziała, że spotka się z zachodniopomorskimi samorządowcami i przestawi im szczegóły drugiego naboru.

Więcej w poniższej rozmowie.

ap/ar

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z wiceministrem Pawłem Szefernakerem