fot. pixabay.com
W kolejnej odsłonie „Wieczornych spotkań” nasi goście rozmawiali m.in. o tym, jak mieszkania treningowe sprawdzają się w regionie, a także co się dzieje z wychowankami z rodzin zastępczych czy tez młodzieżowych wspólnot mieszkaniowych po ukończeniu 18 lat.

Środowy wieczór i rozmowy o mieszkaniach do zadań specjalnych , czyli mieszkaniach treningowych, chronionych, czy wspomaganych. Czym są, kto tam trafia, jak działają?

Mieszkanie chronione - to tu mogą trafić osoby starsze, chore, z orzeczoną niepełnosprawnością, z zaburzeniami psychicznymi znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, ale także osoby opuszczające ośrodki wychowawcze. Na mieszkania wspomagane największe szanse mają bezdomni, seniorzy, osoby opuszczające więzienia i niepełnosprawni intelektualnie w stopniu lekkim. W przypadku mieszkania treningowego mieszkańcy mogą liczyć na pomoc w zakresie samoobsługi, samodzielności życiowej i społecznej. „Treningi” trwają zwykle tyle, ile wymaga nauczenie samodzielności lokatorów.

Takie mieszkanie jest między innymi  w Koszalinie.

materiał Renaty Pacholczyk

W Szczecinku mieszkania treningowe cieszą się zainteresowaniem ze strony młodych ludzi. Na tyle, że pojawiają się głosy o stworzeniu kolejnych takich miejsc. Jak sprawdziły się obiekty stworzone w ramach projektu „Nawigator samodzielności”? Sprawdzał Mateusz Sienkiewicz.

materiał Mateusza Sienkiewicza

Mieszkania wspomagane to już krok do samodzielności. Tam dorosłego życia uczą się osoby niepełnosprawne intelektualnie. Osoby zamieszkujące takie mieszkania uczą się nie tylko samodzielności, ale nawiązują tutaj tez przyjaźnie. To wejście w dorosłość.
W odwiedziny w Koszalinie do jego mieszkańców wybrała się Anna Winnicka.

materiał Anny Winnickiej

A co się dzieje z wychowankami z rodzin zastępczych czy tez młodzieżowych wspólnot mieszkaniowych po ukończeniu 18 lat? O tym Teresa Kobos pracownik socjalny w centrum obsługi domów dla dzieci w Nowej Wsi Lęborskiej, a także Marta Wołoszyn, psycholożka.

materiał Beaty Góreckiej