fot. pixabay.com
Od wielu lat październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet (25 proc.) i najczęstsza przyczyna zgonu (14 proc.). Rocznie diagnozuje się go u prawie 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z jego powodu. Wczesne wykrycie raka umożliwia całkowite wyleczenie.

Justyna Dec dnia, w którym wyczuła w piersi pierwsze niepokojące zmiany, nie zapomni nigdy. Tak samo jak Anna Grabarczyk. Dziś obydwie panie są miłośniczkami zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Razem z innymi Amazonkami założyły fundację „Oko w oko z rakiem”.

materiał Anny Winnickiej

Najpopularniejszym sposobem na wykrycie zmian w gruczole piersiowym jest samobadanie. Szacuje się, że aż 30 proc. wszystkich zmian wykrywanych jest właśnie w ten sposób. Należy jednak pamiętać, że palpacyjnie jesteśmy w stanie wyczuć guzek o wielkości około 1-2 centymetrów, a zmiany przedinwazyjne bardzo często mają zaledwie kilka milimetrów i zazwyczaj nie są wykrywane w tego rodzaju badaniu.

Do wykonywania badań - m.in. USG i mammografii  zachęca doktor Paweł Stanisławski, ginekolog i specjalista chorób piersi.

materiał Renaty Pacholczyk

Beata Górecka wybrała się do klubu Amazonek w Darłowie. Rozmawiała z Elżbietą Betlińską.

materiał Beaty Góreckiej