fot. Wikipedia
Zaproszenie Przemysława Grabińskiego przyjęli burmistrz Złotowa Adam Pulit, radny Złotowa Stanisław Wełniak oraz burmistrz Jastrowia Piotr Wojtiuk.

Adam Pulit powiedział, że Złotów na realizację strategii „Wielkopolskich Zdrojów” otrzyma 16 milionów złotych z Funduszy Norweskich. Miasto - jak czytamy na stronie internetowej ratusza - „w związku z przyznaną niższą niż wnioskowana kwotą dotacji, aby realizować pełen i spójny projekt, musi wnieść wkład własny w wysokości 11 milionów złotych”. Wśród radnych pojawiły się jednak wątpliwości dotyczące przyjęcia projektu w pełnym kształcie.

- Potrzebna jest decyzja rady miejskiej, aby zrealizować 144 zadania w ciągu trzech lat. W ramach projektu m.in. rozbudowane zostałoby przedszkole i wybudowane zostałyby mieszkania. Chcemy zbudować pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, wprowadzić komunikację do szkół, zmodernizować wieżę ciśnień i zamontować panele fotowoltaiczne na budynkach naszych jednostek - powiedział Adam Pulit. - Jeśli radni nie zgodzą się na moją propozycję, nie przyjmiemy tych pieniędzy. Po prostu przepadną - dodał.

Stanisław Wełniak jest jednym z radnych, którzy nie zgadzają się z pomysłem burmistrza: - Zachowuje się on tak, jakby miał pełne prawo do rozdysponowania tymi pieniędzmi. Mówi, że my nie chcemy tych pieniędzy, co jest oczywiście nieprawdą. Uważamy, że burmistrz powinien przedstawić alternatywny program. W projekcie są też ryzykowne inwestycje i nie wiemy, czy miałyby pozytywny wpływ na długofalowy rozwój miasta. To np. pomysł utworzenia fabryki wody mineralnej.

rozmowa z Adamem Pulitem
rozmowa ze Stanisławem Wełniakiem

Piotr Wojtiuk mówił o programie „Cyfrowa Gmina”, w ramach którego dzieci z rodzin byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych otrzymają komputery z dostępem do internetu. Jego inicjatorem jest Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Zainteresowanie jest duże. Wpłynęło ponad sto wniosków. Są one weryfikowane, ale już wiemy, że zdecydowana większość spełnia kryteria - powiedział burmistrz Jastrowia.

Samorządowiec mówił również o pracach nad przyszłorocznym budżetem i inwestycjach w gminie.

rozmowa z Piotrem Wojtiukiem