fot. pixabay.com
Zaproszenie Mateusza Sienkiewicza przyjęli wójt gminy Grzmiąca Patryk Makowski, przewodnicząca szczecineckiego oddziału Stowarzyszenia Civitas Christiana Krystyna Czajka-Opanowicz oraz Marek Bulczak, pomysłodawca akcji „MukoNiedzielek”, w ramach której zasadzono las i przeprowadzono zbiórkę na leczenie chorych na mukowiscydozę dziewczynek z gminy Barwice.

Patryk Makowski mówił m.in. o wzroście opłat za wywóz odpadów w gminie. Mieszkańcy do tej pory za wywóz odpadów płacili 24 zł od osoby. 1 listopada stawki wzrosną do 28 zł od osoby przy założeniu, że zrezygnują z ulgi za kompostownik oraz listopadowej zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Decyzję na nadzwyczajnej sesji podjęli radni. O zmianę stawki zawnioskował wójt, bo w gminnej kasie brakuje ponad 136 tysięcy złotych na gospodarkę odpadami. - Brak bilansowania się systemu i duża ilość odpadów generowanych przez mieszkańców miały wpływ na wzrost opłat w naszej gminie - powiedział samorządowiec.

Jak argumentował, w 2019 r. odebrano i zagospodarowano 845 ton odpadów, w 2020 r. - 1083 ton odpadów. Według szacunków urzędników, w 2021 r będzie wywiezionych 1219 ton odpadów.

Wójt gminy Grzmiąca mówił także o programie „Cyfrowa Gmina”. W jego ramach gminy z całego kraju otrzymają pieniądze na zakup sprzętu, oprogramowania i szkolenia dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego, szkół, domów kultury i pomocy społecznej, a także na zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych. Gminy mogą liczyć na wsparcie finansowe w wysokości od 100 tysięcy do dwóch milionów złotych. Nabór ruszył 18 października.

rozmowa z Patrykiem Makowskim, wójtem gminy Grzmiąca

W kolejnej części audycji mówiliśmy o akcji „MukoNiedzielek”. W jej ramach zasadzono kilka tysięcy buków na terenie Leśnictwa Buczyny. Dochód zostanie przeznaczony na leczenie Julii i Natalii, dziewczynek z gminy Barwice chorujących na mukowiscydozę.

Pomysłodawcą wydarzenia jest Marek Bulczak, właściciel Zakładu Usług Leśnych, a prywatnie kuzyn chorych dziewczynek: - Zajmuję się m.in. sadzeniem lasów, dlatego wpadłem na pomysł, żeby zaangażować kilkadziesiąt osób w tę akcję, a nasze honorarium przekazać dziewczynom, oczywiście z „bonusem”.

relacja Mateusza Sienkiewicza

Krystyna Czajka-Opanowicz jest jedną z laureatów tegorocznej nagrody imienia kardynała nominata Ignacego Jeża „Radość płynie z nadziei”. Na naszej antenie wspominała duchownego: - Znałam księdza kardynała Ignacego Jeża wiele lat. Każdy, kto miał okazję spotkać się z nim, wie, że emanował radością i zarażał uśmiechem. (…) Dla mnie był on przykładem prawdziwego duszpasterza.

rozmowa z Krystyną Czajką-Opanowicz, przewodniczącą szczecineckiego oddziału Stowarzyszenia Civitas Christiana