fot. Jarosław Ryfun
Zapowiedział to w „Studiu Bałtyk Koszalin” rzecznik urzędu miejskiego Robert Grabowski. Dodał, że w związku z wyburzaniem wiaduktów oraz innymi inwestycjami drogowymi w mieście kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami.

Do końca grudnia wiadukty w ciągu alei Monte Cassino zostaną wyburzone. Nowe obiekty powstaną pod koniec przyszłego roku. Koszt inwestycji to 36 milionów złotych. - W poniedziałek pojawi się ciężki sprzęt, który będzie kruszył beton - powiedział Robert Grabowski. - W związku z tym konieczne było zamknięcie ulicy Dąbrowskiego. Z ruchu wyłączone zostaną przejazd rowerowy i chodnik, które są pod wiaduktem. Na czas usuwania jednego z przęseł, na kilka dni, zamknięta zostanie ulica Batalionów Chłopskich. O tym będziemy jeszcze informować - dodał.

Robert Grabowski poinformował, że trasa przejścia dla pieszych wzdłuż al. Monte Cassino została zmieniona: - Trzeba teraz zejść wąwozem wzdłuż Dzierżęcinki do ul. Kutrzeby, a następnie kierować się w stronę osiedla „Na Skarpie”.

Kierowcy muszą liczyć się także z utrudnieniami na ul. Orląt Lwowski i Traugutta oraz Zwycięstwa w kierunku Polanowa, gdzie wymieniana jest nawierzchnia. - W poniedziałek i wtorek będzie kładziona warstwa wiążąca na ul. Orląt Lwowskich. We wtorek nastąpi frezowanie ostatniej warstwy nawierzchni na ul. Traugutta. Nie można było odłożyć w czasie remontu tych ulic ze względu na sprawy budżetowe oraz ich stan. Modernizowane były ostatnio około 20 lat temu, a ich „łatanie” już nic nie dawało - dodał rzecznik koszalińskiego ratusza.

Ponadto zamknięta jest jeszcze ulica Piłsudskiego od Pileckiego do Kościuszki. Oddana do ruchu ma być pod koniec listopada.

Robert Grabowski mówił również o sytuacji epidemicznej. W koszalińskim ratuszu obowiązują noszenie maseczek, dezynfekcja rąk i - w miarę możliwości - utrzymanie 1,5-metrowego dystansu. - Dużą liczbę interesantów obsługujemy w poniedziałkowe poranki. Mimo nowego systemu obsługi, kolejki są duże. Apelujemy, by sprawy załatwiać w ciągu całego tygodnia - dodał rzecznik koszalińskiego ratusza.

rozmowa Anny Popławskiej z Robertem Grabowskim

Kolejnym gościem audycji był Karol Jagielski, rzecznik zachodniopomorskiego Zakładu Ubezpieczeń społecznych, który poinformował, że pod koniec października ruszą wypłaty tzw. czternastej emerytury. Przysługuje ona tym, którzy na 31 października będą mieli prawo do m.in. emerytury, renty, renty socjalnej czy świadczenia przedemerytalnego. „Czternastka” zostanie wypłacona z urzędu, nie trzeba składać żadnych wniosków. Pełną kwotę - 1250,88 złotych brutto - otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 złotych brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

rozmowa Anny Popławskiej z Karolem Jagielskim

Z kolei ksiądz Tomasz Roda, dyrektor Caritasu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej mówił m.in. o przyznanych w niedzielę nagrodach im. kard. nom. Ignacego Jeża „Radość płynie z nadziei”. Wyróżnieni zostali Krystyna Czajka-Opanowicz - działaczka społeczna i katoliczka ze Szczecinka, przewodnicząca szczecineckiego oddziału Stowarzyszenia Civitas Christiana, Monika Czajka - wolontariuszka i animatorka ze Sławoborza oraz ksiądz Krzysztof Witwicki i zespół Fundacji Dobre Media Nowej Ewangelizacji.

rozmowa Anny Popławskiej z ks. Tomaszem Rodą
Czytaj więcej