fot. twitter.com/zuw_szczecin
W niedzielę w Trzebiatowie odbyła się ceremonia wręczenia sztandaru wojskowego dla 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppłk. dypl. Stanisława Jerzego Sędziaka ps. „Warta”. 

W uroczystości uczestniczyli m.in. poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc oraz Michał Jach, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki i wicewojewoda Tomasz Wójcik.

- Sztandar jest symbolem tradycji, wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swoich żołnierzy. Wręczenie sztandaru to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii każdej jednostki. Niech ten otrzymany dziś symbol po wsze czasy będzie razem z Wami, a Wy, Żołnierze, z dumą dopisujcie kolejne karty historii Armii Polskiej na polskim Pomorzu Zachodnim - podkreślił wojewoda Zbigniew Bogucki, który był przewodniczącym Społecznego Komitetu, który ufundował sztandar.

Rodzicami chrzestnymi sztandaru są: prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Szczecin Jolanta Szyłkowska oraz syn patrona Brygady Sławomir Sędziak.

Podczas uroczystości na rynku miejskim dowódca terytorialsów, gen. dywizji Wiesław Kukuła wspomniał o niezwykle ważnej roli, jaka przypisana jest młodym żołnierzom:
- Musimy aż do ostateczności walczyć o to, by ocalić nasz system wartości, który zapisany jest na sztandarze słowami: Bóg, Honor, Ojczyzna. Dziś żołnierze WOT-u udowadniają to, każdego dnia stojąc m.in. od wielu już miesięcy na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem.

W szeregi terytorialsów wstępują osoby, które chcą zadbać o bezpieczeństwo kraju, swoich najbliższych, a także wspierać lokalne społeczności, jednocześnie nie rezygnując ze swojej pracy zawodowej.

- Często będzie tak, że trzeba będzie zostawić obowiązki zawodowe i po prostu służyć tutaj w Wojskach Obrony Terytorialnej, kosztem też rodziny - powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, lokalnych, IPN-u, a także rodziny młodych żołnierzy, dla których wstąpienie do służby jest nie tylko obowiązkiem patriotycznym, ale i zaszczytem.
- Cieszymy się i jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tej uroczystości – powiedział Czesław Hoc, poseł Prawa i Sprawiedliwości ziemi kołobrzeskiej. - Umacniamy dziś więź emocjonalną dla całego Pomorza.

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej istnieje od września 2019 roku i jest najmłodszą brygadą w naszym regionie. Dziś oprócz dowództwa i sztabu w Szczecinie posiada dwa bataliony lekkiej piechoty: w Choszcznie i najmłodszy w Trzebiatowie.

W czasie ceremonii przysięgę wojskową złożyło 44 nowych żołnierzy Obrony Terytorialnej. 142 batalion lekkiej piechoty w Trzebiatowie liczy już 204 żołnierzy.

red./kc

fot. Małgorzata Abramowicz
fot. Małgorzata Abramowicz
fot. Małgorzata Abramowicz
fot. Małgorzata Abramowicz
fot. Małgorzata Abramowicz
fot. Małgorzata Abramowicz
fot. Małgorzata Abramowicz
fot. Małgorzata Abramowicz

Posłuchaj

Czesław Hoc, poseł PiS gen. dywizji Wiesław Kukuła Zbigniew Bogucki wojewoda zachodniopomorski kapral Anna Kuźmik płk Tomasz Borowczyk Terytorialsi i ich rodziny