fot. prk24.pl
Rzecznik rządu oraz słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości dodał, że rząd przeznaczy także cztery miliardy złotych przeznaczy na inwestycje wodno-kanalizacyjne, które również trafią w tym roku do samorządu.

Rzecznik rządu na konferencji prasowej w Bydgoszczy zaznaczył, że rząd zamierza przedstawiać w poszczególnych miastach i województwach, jak rzeczywiście wygląda program PiS jeśli chodzi o finansowanie samorządu terytorialnego. Wskazał, że porównując 2016 rok do 2020, to dochody z PIT i CIT wzrosły o ok. 40 proc.

- Był to czas, w którym samorządy terytorialne zyskiwały dodatkowe pieniądze. Pomimo że w międzyczasie stworzyliśmy dodatkowe programy społeczne, jak program 500 plus, obniżyliśmy podatek dochodowy z 18 do 17 proc., obniżyliśmy podatek CIT dla przedsiębiorców, to dochody w samorządzie terytorialnym rosły. Teraz przygotowaliśmy nowy program, czyli Polski Ład, który radykalnie obniża podatki dla milionów obywateli. Dla ponad 18 milionów obywateli ta reforma jest korzystna, dla około 90 proc. ten pakiet rozwiązań jest korzystny lub neutralny. To jest 17 miliardów złotych, które zostaną w kieszeniach obywateli - podkreślił Piotr Müller.

Jak zaznaczył, tylko w tym roku osiem miliardów złotych dodatkowo trafia do samorządu terytorialnego na poczet przyszłego roku: - Dodatkowo cztery miliardy złotych przeznaczymy na inwestycje wodno-kanalizacyjne, które również trafią w tym roku do samorządu terytorialnego.

Dodał, że niebawem będzie również rozstrzygnięcie Rządowego Funduszu Polski Ład: - Wszystkie rozwiązania wraz z subwencją rozwojową oraz pakietem samorządowym stabilizującym wydatki samorządu terytorialnego powodują, że łącznie samorządy w przyszłym roku zyskają prawie 10 pkt. procentowych, jeżeli chodzi o własne przychody.

Według niego, „sprytnie przedstawiciele Platformy Obywatelskiej manipulują tabelami związanymi z oceną skutków regulacji, pokazując jedną ustawę, która dotyczy obniżenia podatków, która dotyczy tego, że 17 miliardów złotych trafi do obywateli”: - Nie pokazując jednocześnie pakietu samorządowego, nowelizacji budżetu państwa, która daje dodatkowe pieniądze dla samorządu terytorialnego. Te wszystkie ustawy powodują, że samorząd terytorialny otrzyma większe pieniądze, niż byłoby to bez korekt, które wprowadziliśmy w tych ustawach.

Rządowy Fundusz Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez samorządy. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

PAP