Protest w Będzinie
Rodzice, podopieczni i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Razem Radośniej” w Będzinie protestowali w piątek przeciwko planom wójta gminy Mariusza Jaroniewskiego. Chce on, aby gmina przejęła z rąk stowarzyszenia „Lepsze Jutro” prowadzenia ośrodka i przenieść go do Strachomina.

- Protestujemy, bo przeniesienie ŚDS do Strachomina jest złym pomysłem. Włożono przecież tyle pieniędzy w przygotowanie tego ośrodka w Będzinie. Podopieczni mają tu swoje mieszkanie treningowe, łatwy dostęp do ośrodka zdrowia, szkoda to zmarnować - mówi jedna z protestujących. - Po co niszczyć coś, co było dobre? - pyta inna.

Wójt Będzina Mariusz Jaroniewski poinformował stowarzyszenie „Lepsze Jutro”, prowadzące od pięciu lat Środowiskowy Dom Samopomocy „Razem Radośniej”, że gmina przejmuje prowadzenie ośrodka. Planuje się również, że zostanie on przeniesiony do budynku w Strachominie, gdzie mieści się teraz świetlica.

- Obecny budynek ŚDS zostanie wyremontowany i będzie nową siedzibą przedszkola na 100 osób. Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej, który do tej pory był razem z ŚDS, zostanie przeniesiony w miejsce obecnego przedszkola - informuje wójt.

Protestujący, nie tylko nie zgadzają się na przeniesienie Domu Samopomocy, ale też żądają zapewnienia pracy z osobami ze stowarzyszenia „Lepsze Jutro”.

- Przede wszystkim nie chcemy się zgodzić na te zmiany, bo proponowany przez wójta obiekt ma tylko 230 metrów, a obecnie mamy ich 320. To oznacza, że 15 osób musiałoby być automatycznie nieprzyjętych w nowej placówce - argumentuje Stanisława Papajewska-Hanasz, prezes zarządu stowarzyszenia „Lepsze Jutro”.

Więcej na temat protestu w Będzinie w materiale Katarzyny Chybowskiej.

kc

fot. K.Chybowska
fot. K.Chybowska
fot. K.Chybowska
fot. K.Chybowska
fot. K.Chybowska
fot. K.Chybowska
fot. K.Chybowska
fot. K.Chybowska
fot. K.Chybowska

Posłuchaj

materiał Katarzyny Chybowskiej