fot. www.pixabay.com
Odchudzanie w sezonie jesienno-zimowym jest nie lada wyzwaniem - w chłodniejszych miesiącach chętniej sięgamy wszak po wysokokaloryczne jedzenie, stroniąc zarazem od regularnej aktywności fizycznej. Pomóc w pozbyciu się nadprogramowych kilogramów może tymczasem popularne morsowanie. Jak dowiedli autorzy nowego badania naukowego, kąpiele w lodowatej wodzie sprzyjają dynamicznemu spalaniu kalorii, a co za tym idzie - szybszej utracie wagi.

Jesień i zima to czas, kiedy zamiast chudnąć, większość z nas przybiera na wadze. Nic w tym dziwnego - ponura aura stymuluje apetyt na kaloryczne przekąski i skutecznie zmniejsza motywację do uprawiania sportu, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Dla osób, które marzą o tym, by w nadchodzących miesiącach pozbyć się nadprogramowych kilogramów, duńscy uczeni mają dobrą wiadomość. Receptą na szybsze i bardziej efektywne odchudzanie, okazuje się popularne od pewnego czasu morsowanie. Nowe badanie dowiodło bowiem, że kąpiele w lodowatej wodzie zwiększają tempo spalania kalorii, a co za tym idzie - pomagają schudnąć.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Kopenhaskiego przeprowadził eksperyment z udziałem ośmiu zdrowych mężczyzn, którzy w okresie zimowym dwa lub trzy razy w tygodniu pływali w jeziorze albo rzece. Rezultaty badania ujawniły, że uczestnicy po odbyciu kąpieli w lodowatej wodzie, w ciągu następnych 24 godzin spalali dodatkowe 500 kalorii. Uczeni sugerują, że dzieje się tak dlatego, iż podczas morsowania temperatura ciała drastycznie spada, a organizm zmuszony jest wówczas do większego wysiłku, by się rozgrzać. Możliwą przyczyną takiego stanu rzeczy jest również mechanizm aktywacji brązowego tłuszczu w ciele podczas zimnej kąpieli. Jak wyjaśniają uczeni, brązowy tłuszcz pozwala utrzymać ciepło, dlatego jest aktywowany właśnie wtedy, gdy wystawiamy się na działanie niskich temperatur.

- Nasze wyniki sugerują, że ludzie, którzy pływają w zimnej wodzie, zwiększają wytrzymałość swoich ciał na działanie niskich temperatur. A ponieważ spalają więcej kalorii, szybciej tracą na wadze. Pływanie zimą jest świetną aktywnością, szczególnie dla osób, które chciałyby zredukować wagę - komentują autorzy badania. Naukowcy podkreślają, że kąpiele w zimnej wodzie są nie tylko sposobem na zahartowanie organizmu, ale także przeciwdziałaniem groźnym schorzeniom. - Spalanie większej ilości kalorii pomaga utrzymać wagę pod kontrolą, co jest korzystne dla zdrowia, gdyż otyłość jest, jak wiadomo, czynnikiem ryzyka wielu poważnych chorób - konkludują badacze.

PAP/aś