fot. TVP Info/PAP/Leszek Szymański
W pełni zaszczepionych zostało w Polsce 19 mln 633 tys. 725 osób. Certyfikaty z tytułu szczepienia trzecią dawką nie są jeszcze generowane. Szczepionką przeznaczoną do realizacji szczepienia przypominającego jest Comirnaty Pfizer-BioNTech.

Od 27 grudnia ub.r., czyli rozpoczęcia w Polsce programu szczepień przeciw COVID-19, podane zostały 37 991 723 dawki - to bieżące rządowe dane.

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/ BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkowym Johnson & Johnson, jest 19 633 725 osób.

Łącznie do Polski trafiło 67 462 960 dawek, z czego do punktów szczepień 40 677 010. Pozostałe są w magazynie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Zgłoszonych zostało dotąd 15 728 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

Certyfikaty z tytułu szczepienia trzecią dawką (uzupełniająca lub przypominającą) nie są jeszcze generowane. Szczepionką przeznaczoną do realizacji szczepienia przypominającego jest Comirnaty Pfizer-BioNTech. Preparat ten jest stosowany niezależnie od rodzaju szczepionki przyjętej wcześniej podczas szczepienia podstawowego pierwszą i drugą dawką.

Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciwko COVID-19 w celu poprawy, utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu. Mogą ją otrzymać osoby, które ukończyły 50. rok życia i pracownicy ochrony zdrowia mający bezpośredni kontakt z pacjentem. Uprawnieni do przyjęcia szczepienia dawki przypominającej są również uczniowie szkół i studenci uczelni, którzy podczas praktycznych zajęć dydaktycznych mają bezpośredni kontakt z pacjentem.

Przypominającą dawkę należy podać nie wcześniej, niż sześć miesięcy od ukończenia pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Osoby z zaburzeniami odporności zaszczepione szczepionką Vaxzevria (AstraZeneca) albo COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson & Johnson) nie otrzymują dawki uzupełniającej w podstawowym schemacie szczepienia.

Dodatkowo te osoby, jeśli spełniają kryterium zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej, są uprawnione do otrzymania dawki przypominjącej (preparatem Pfizer) z zachowaniem minimum sześciu miesięcy od ukończenia pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19. Decyzję o realizacji szczepienia u takich pacjentów każdorazowo podejmuje lekarz.

Do czasu wydania decyzji przez Komisję Europejską w sprawie przedłużenia unijnych certyfikatów COVID-19 dla osób, które przyjmą kolejną dawkę szczepionki, ważność wystawionych dokumentów się nie zmienia.

PAP/aś