fot. gmina Polanów
Zachodniopomorskie samorządy rozpoczęły nabór wniosków w ramach rządowego programu Cyfrowa Gmina, którego pomysłodawcą jest Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS. Na wsparcie mogą liczyć dzieci z rodzin „popegeerowskich”. Ale w programie „Cyfrowa gmina” są też pieniądze na cyfrową rewolucję w samorządach.

Uruchomienie w ramach programu „Cyfrowa gmina” naboru wniosków na zakup komputerów dla dzieci i młodzieży z rodzin, których członkowie pracowali w Państwowych Gospodarstwach Rolnych, wiceminister Paweł Szefernaker zapowiedział na początku września. Podkreślił, że celem tego działania jest ograniczenie wykluczenia cyfrowego uczniów: - Pandemia pokazała, że wykluczenie cyfrowe terenów popegeerowskich jest duże. Nasz rząd, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju, chce je zlikwidować.

Nabór do programu ruszył 4 października i potrwa do początku listopada. Przeprowadzają go gminy, na terenie których działały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Łącznie to w kraju prawie 900 gmin. Na zakup sprzętu komputerowego dla uczniów z rodzin „popegeerowskich” rząd przeznaczy 80 mln zł.

Ryszard Jasionas, wójt gminy Szczecinek uważa, że program pozwoli zerwać z popegeerowską przeszłością: - Trzeba walczyć z wykluczeniem cyfrowym i innymi wykluczeniami wynikającymi z bagażu przemian, który jeszcze niestety dotyka to środowisko. Program pomoże dostosować osoby, które nie miały do czynienia z cyfryzacją do systemów, które czekają na nich na każdym kroku, np. bankowości cyfrowej.

Samorządy na swoich stronach internetowych publikują szczegóły naborów. Przykładowo mieszkańcy gminy Polanów wnioski o udział w projekcie składać mogą w sekretariatach szkół na terenie gminy oraz w urzędzie miejskim. Wymagane dokumenty to: oświadczenie dla rodzica lub opiekuna prawnego (które będzie podstawą do złożenia wniosku przez gminę), kopia świadectwa pracy potwierdzającego zatrudnienie w PGR-ze oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Wzory dokumentów udostępniono na stronie Polanowa. Informacje na temat projektu można także uzyskań w urzędzie miejskim (tel. 94 3480760).

Gmina Polanów w ramach programu Cyfrowa Gmina może także, podobnie jak inne zachodniopomorskie samorządy, liczyć na wsparcie na zakup sprzętu, oprogramowania i szkoleń dla jednostek samorządu terytorialnego, szkół, domów kultury i pomocy społecznej, a także na zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

- Możemy wnioskować o ponad 250 tysięcy złotych. Liczymy, że zainteresowanie programem będzie duże i uda się nam pozyskać większość tej kwoty - podkreślił Grzegorz Lipski, burmistrz Polanowa.

Nabór wniosków na te działania rusza 18 października. Tylko w województwie zachodniopomorskim do podziału jest ponad 26 mln zł. Budżet całego programu to miliard złotych.

red.

Czytaj więcej