fot. Jarosław Ryfun
Z inicjatywy Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Berthy von Massow - przełożonej Zgromadzenia Diakonis Salem i założycielki placówki.

Specjalnie na tę uroczystość przyjechała przełożona Zgromadzenia Salem w Minden, Andrea Brewitt. - Tu są nasze korzenie. Bardzo chętnie wracamy myślą do czasów, które są naszą historią i jesteśmy dumne, że miasto, w którym działała nasza druga w historii przełożona, tak bardzo ją doceniło - zaznaczyła.

Bertha von Massow w roku 1903 została przełożoną Diakonek Zakładu w Szczecinie, a w roku 1912 podjęto decyzję o przeniesieniu siedziby zakładu właśnie do Koszalina. Szpital siostry prowadziły do końca wojny.

Zdaniem Iwony Sławińskiej, badaczki i popularyzatorki historii Koszalina, zachowanie pamięci o Berthie von Massow jest istotne: - Trzeba upamiętniać ludzi, którzy reprezentują wartości uniwersalne, a w tym przypadku - nieprzekładające się na polski, czy niemiecki czas. To, co wybudowała Bertha von Massow, dotrwało bowiem do dzisiaj i cały czas z tego szpitala korzystamy.

Obok szpitala, siostry pod kierownictwem Berty von Massow prowadziły także sierocińce dla małych i starszych dzieci oraz szkołę. Bertha von Massow umarła w 1945 roku - wtedy to kilku pijanych radzieckich żołnierzy wtargnęło do szpitala i próbowało zgwałcić jedną z sióstr. W jej obronie stanęła Bertha von Massow, która została uderzona przez jednego z żołnierzy kolbą karabinu w głowę, w wyniku czego umarła. Została pochowana na dawnym koszalińskim cmentarzu.

aw/kc/od

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

Iwona Sławińska, badaczka i popularyzatorka historii Koszalina Andrea Brewitt, przełożona Zgromadzenia Salem w Minden