fot. pixabay.com
W tym roku czternastą emeryturę otrzyma około 9,2 miliona osób - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort wskazuje, że to wsparcie trafi do większości emerytów i rencistów w listopadzie.

Ministerstwo przypomina, że czternasta emerytura to świadczenie jednorazowe, na które rząd przeznaczył ponad 10,6 miliarda złotych. Jak czytamy w komunikacie, przy wypłacie czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe w wysokości 2 900 złotych brutto.

Resort zaznacza, że przy wypłacaniu świadczenia zastosowana zostanie zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, że osoby, których dochód przekracza wyznaczony próg, otrzymają czternastą emeryturę, ale odpowiednio pomniejszoną. Według szacunków ministerstwa zdecydowana większość emerytów - około 8 milionów osób - otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a około 1,2 miliona - otrzyma świadczenie pomniejszone.

Ministerstwo przypomina, że świadczenie zostanie wypłacone z urzędu i dlatego nie trzeba składać żadnego wniosku, aby je otrzymać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę.

ZUS informuje, że osoby, które mają wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, mogą skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej Zakładu. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję.

IAR/kc