503 Backend fetch failed

Error 503 Backend fetch failed

Backend fetch failed

Guru Meditation:

XID: 298862800


Varnish cache server

fot. prk24.pl
Gościem porannego „Studia Bałtyk” był poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk odniósł się m.in. do zaproponowanego przez PiS programu Rolniczy Ład. Skomentował też rozpatrywaną przed TSUE skargę Polski i Węgier na tzw. mechanizm warunkowości przyznawania środków unijnych.

Czesław Hoc zapewnił, że nie ma obawy o zablokowanie unijnych środków w ramach Funduszu Odbudowy: - Te pieniądze będą, taki jest unijny obowiązek wynikający z podpisanych przez nas traktatów i umów. Jeśli jednak będzie jakieś dramatyczne opóźnienie w przekazaniu tych środków, to polski rząd ma zabezpieczone pieniądze - zapewnił poseł. - Jeśli chodzi o program Polski Ład i strategiczne inwestycje samorządowe, to mamy zabezpieczone na ten cel fundusze - dodał.

Polityk przypomniał też, że według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w latach 2021-2022 polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 5,1 proc. rocznie. Prognoza znalazła się w najnowszej wersji cyklicznego raportu MFW World Economic Outlook. - Unia widzi, że Polska jest krajem bardzo silnym - zaznaczył. - Pieniądze z Funduszu Odbudowy są bardzo potrzebne, ale musimy zachować naszą tożsamość i suwerenność - przekazał polityk.

Gość Aleksandry Kupczyk odniósł się też do procesu trwającego przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o zaskarżony przez Polskę i Węgry tzw. mechanizm warunkowości. - Nie ma nigdzie zapisu - ani w traktatach akcesyjnych, ani w umowach, żeby uzależniać przyznawanie pieniędzy od praworządności. Musimy przestrzegać traktatów, bo w innym wypadku wszyscy w UE będziemy skłóceni - zaznaczył Czesław Hoc.

Poseł zapytany o nowy Rolniczy Ład, który został przedstawiony na konwencji Zjednoczonej Prawicy, mówiący m.in. o wprowadzeniu bezpośredniej sprzedaży produktów rolnych, podkreślił, że to jeden w ważniejszych programów dla PiS-u: - Kochamy wieś. Zawsze podkreślaliśmy, że bogata polska wieś to bogata Polska.

Czesław Hoc skomentował też list wystosowany przez Jarosława Gowina oraz propozycję klubu Koalicji Obywatelskiej, żeby skrócić kadencję Sejmu.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/kc

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Czesław Hoc