fot. Przemysław Grabiński
Zmiana może nastąpić jeszcze w tym roku akademickim. Ma dać pilskiej uczelni nowe możliwości, m.in. samodzielnego kształcenia nauczycieli.

- Będziemy ubiegać się o to, by Państwowa Uczelnia Stanisława Staszice w Pile została przekształcona w Akademię Nauk Stosowanych. Dzięki temu będziemy lepiej postrzegani przez zagraniczne uczelnie i będziemy mogli samodzielnie kształcić nauczycieli, bez kuratoriów i uniwersytetów - powiedział prof. Donat Mierzejewski, rektor PUSS w Pile.

W poniedziałek w pilskiej uczelni zainaugurowano rok akademicki. Jednym z zaproszonych gości był wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek. Jak podkreślił, zmiana, którą planuje pilska uczelnia, jest możliwa dzięki przyjętej w tym roku ustawie: - Pozwala ona uczelniom zawodowym na korzystanie z tytułu Akademii Nauk Stosowanych. Pokazane w niej są także możliwości kształcenia nauczycieli. To niezwykle ważne, bo w kraju są miejsca, gdzie potrzebujemy pedagogów, tzw. branżowców.

Wiceminister rozwoju i technologii i pilski poseł Grzegorz Piechowiak dodał, że przekształcenie uczelni w Akademię Nauk Stosowanych ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie m.in. lokalnego rynku: - Wiele osób narzeka, że nie mamy nauczycieli szkół branżowych. To jest więc dobry moment, by wykształcić tego typu pedagogów - tym bardziej, że średnia ich wieku przekracza 50 lat.

pg/rz

Posłuchaj

Wojciech Murdzek, wiceminister edukacji i nauki Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii i pilski poseł prof. Donat Mierzejewski, rektor PUSS w Pile