fot. pixabay.com
Jednorazowe maseczki i rękawiczki trafią do zachodniopomorskich instytucji, w tym domów pomocy społecznej, w ramach unijnego projektu „Region Dobrego Wsparcia”.

Projekt „Region Dobrego Wsparcia” realizowany jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w partnerstwie z Fundacją Nauka dla Środowiska, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Zakupionych zostanie pięć tysięcy opakowań maseczek jednorazowych oraz dwa tysiące opakowań rękawic jednorazowych.

Środki ochrony osobistej zostaną przekazane placówkom, które złożyły wcześniej zapotrzebowanie w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej. Jak podały służby prasowe marszałka województwa, po taką pomoc zgłosiły się 52 instytucje, m.in. DPS-y, środowiskowe domy samopomocy, hospicja, schroniska dla bezdomnych.

W marcu prawie sto zachodniopomorskich instytucji zostało doposażonych w środki ochrony osobistej oraz odzież ochronną, w tym fartuchy medyczne, ochraniacze na obuwie, ochronne czepki i kombinezony, jednorazowe maseczki i rękawice medyczne, jednorazową pościel oraz płyny do dezynfekcji.

Na tegoroczne dostawy środków ochrony osobistej w ramach projektu przeznaczono ponad 3,6 mln zł. Są one realizowane i współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt „Region Dobrego Wsparcia” pozwolił także na powstanie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w Wałczu i Chojnie, realizację sąsiedzkich usług opiekuńczych. Prowadzone są też szkolenia dla osób niesamodzielnych. Trwają prace nad powstaniem mieszkań opieki wytchnieniowej w Podgrodziu, Myśliborzu, Stargardzie, Rzyszczewie i Łobzie.

PAP/rz