fot. prk24.pl
Wojewoda zachodniopomorski był gościem popołudniowego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk podkreślił, jak ważne są inwestycję w sprzęt komputerowy w regionie. Przedstawił również zasady nowego rządowego programu „Cyfrowa Gmina”.

W piątek w koszalińskiej delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste wręczenie symbolicznych czeków w ramach programu „Cyfrowa Gmina". Oprócz wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego w spotkaniu wziął udział Janusz Cieszyński - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, Paweł Szefernaker - wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u oraz Czesław Hoc - kołobrzeski poseł PiS-u.

- Na Pomorzu Zachodnim rozpoczęliśmy już wcześniej wzmacnianie cyfrowe gmin - zaznaczył Zbigniew Bogucki. - Do tej pory ponad milion złotych trafiło do wszystkich gmin. To 225 komputerów, które moją decyzją zostały zakupione z różnego rodzaju oszczędności. To było jedno rozdanie, oprócz tego dozbroiliśmy w sprzęt sanepid, który jest w czasie pandemii niezwykle ważną instytucją. Po 8 tysięcy złotych, trafiło też do wszystkich powiatowych inspekcji budowlanych.

Jak zaznaczył polityk, wynika to z potrzeby, którą stworzyła pandemia Covid-19 i związanego z nią przyspieszenia cyfrowego. - Jak już mówiłem, ten proces w Zachodniopomorskiem zaczęliśmy nieco wcześniej, a program „Cyfrowa Gmina” świetnie się w to wpisuje. Jest to też program, dzięki któremu trafi do nas ponad 26 milionów złotych, po to, żeby poprawić sytuację sprzętową.

- Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś nie skorzystał z tego programu. Zainteresowanie w czasie spotkania w Koszalinie było bardzo duże. To też jest związane z tym, o czym mówił minister Cieszyński, że bardzo prosto można pozyskać te środki. Urzędy już wiedzą, jak wygląda algorytm, dane do jego uzupełnienia są ogólnie dostępne. Jest on sprawiedliwy, na tyle na ile to możliwe. Co bardzo ważne, gminy będą mogły wykorzystać te środki nie tylko na przyszłe zakupy. Będą mogły też cofnąć się do tych zakupów, które już poczyniły, po to żeby odpowiedzieć na potrzeby związane z przyspieszeniem cyfrowym związanym z pandemią - podkreślił Zbigniew Bogucki.

Jak podkreślił, pieniądze mają przyczynić się też do bezpieczeństwa. Samorządy, które skorzystają z dofinansowania, będą musiały przeprowadzić cyber audyt bezpieczeństwa.

- Dziś coraz częściej mówimy o cyberbezpieczeństwie naszych danych poufnych, które często są gromadzone w różnych rejestrach urzędów. Dlatego tak ważne jest, żeby dozbrajać się w tej walce sprzętowo i programowo.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/kc

Posłuchaj

rozmowa Aleksandry Kupczyk ze Zbigniewem Boguckim