fot. KPP Piła
Funkcjonariusze zakończyli sprawę kradzieży 12 pojazdów o wartości ponad 2 milionów złotych. Do kradzieży dochodziło na terenie całej Polski na przełomie 2019 i 2020 roku. W sprawie zatrzymano trzy osoby, którym przedstawiono ponad 30 zarzutów.

Jak poinformował w poniedziałek st. sierż. Wojciech Zeszot z KPP w Pile, sprawa miała początek pod koniec lutego 2020 roku, kiedy doszło do kradzieży dostawczego opla: - Policjanci ustalili, że dokonanych w podobny sposób kradzieży pojazdów na terenie Polski było znacznie więcej. Przestępcy w większości przypadków przyjeżdżali na miejsce zdarzenia tym samym pojazdem, za każdym razem zmieniając tablice rejestracyjne.

Jak dodał, policjanci ustalili, że samochód osobowy użytkował 41-letni mieszkaniec powiatu międzyrzeckiego. Mężczyzna był wcześniej karany za przestępstwa przeciwko mieniu i poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania przez Austrię za kradzieże pojazdów.

- Prowadzone czynności ujawniły także jego dwóch współpracowników, którzy brali udział w przestępczym procederze. Podczas realizacji zatrzymań na terenie województwa lubuskiego funkcjonariusze zabezpieczyli wiele części pochodzących ze skradzionych wcześniej pojazdów, 100 tysięcy złotych, środki odurzające oraz komplety dokumentów takich jak prawo jazdy, dowód osobisty oraz paszport zawierające nieprawdziwe dane osobowe - wskazał Zeszot.

Funkcjonariusze przy współpracy z Prokuraturą Rejonową w Pile ustalili, że grupa przestępców dokonała 12 kradzieży aut dostawczych o wartości ponad dwóch milionów złotych. Sprawcom udowodniono popełnienie łącznie 30 przestępstw.

- 41-letni mężczyzna usłyszał aż 24 zarzuty związane z kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą, posiadaniem narkotyków, posługiwaniem się innymi danymi osobowymi, poświadczeniem nieprawdy, podrabianiem dokumentów oraz kradzieży z włamaniem do kilkunastu pojazdów marki Fiat, Renault oraz Opel. Dwaj jego współpracownicy w wieku 30 i 38 lat usłyszeli łącznie 10 zarzutów związanych z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieżą pojazdów oraz paserstwem - podał Zeszot.

Zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

PAP/rz

fot. KPP Piła
fot. KPP Piła
fot. KPP Piła
fot. KPP Piła