fot. Anna Popławska
Diecezja koszalińsko-kołobrzeska przygotowała na ten cel szereg wydarzeń. Przy siedzibie koszalińskiej Caritas trwa festyn promujący postawy ekologiczne i troskę o środowisko.

Jak powiedziała organizatorka festynu, Malwina Giełdon z koszalińskiej Caritas, celem jest przekonywanie mieszkańców do mniej konsumpcyjnego stylu życia: - Przede wszystkim chcemy promować minimalizm - nie potrzebujemy tyle rzeczy ile mamy. Chcemy także edukować, przypominając, że przemysł modowy jest jednym z największych przemysłów zanieczyszczających planetę. Zwracamy też uwagę na to, że często ludzie robią zakupy, by polepszać sobie nastrój, a nie jest dobrym mechanizmem.

Swoje stoisko przygotowało m.in. szkolne koło Caritas w koszalińskim Ekonomie. Są na nim m.in. torby uszyte z nienoszonych już ubrań i różańce przygotowane z materiałów z odzysku. Siostra Dalia, franciszkanka, opiekująca się wolontariuszami w szkole podkreśliła, że w codziennym życiu można wiele jednorazowych przedmiotów zastąpić ekologicznymi, wielokrotnego użytku.

- Produkty wielorazowego użytku, zaczynając od reklamówek, kończąc na jednorazowych patyczkach do uszu i wacikach, jeśli nie są dostępne w naszym rejonie, to można je nabyć w internecie i do tego zachęcamy. Jest to nie tylko forma ekologicznego sposobu życia, ale też wyraz naszej skromności, ubóstwa i ascezy -
dodała.

Podczas festynu odbywa się także Pierwsza Diecezjalna Wymiana Odzieżowa, przygotowana przez inicjatywę „On Eco” ze Sławoborza. Zdaniem Moniki Czajki, koordynatorki inicjatywy, troska o środowisko jest ważnym elementem nauki Kościoła.

- Patrząc na postawę papieża Franciszka, ale też po lekturze „Żywotów Świętego Franciszka” to nie jest, to co promujemy, nowością. Zależy nam na tym,
by nie skupiać się na sprawach materialnych, ale bardziej na relacjach z drugim człowiekiem i taką postawę promować - podkreśliła.

Festyn w Koszalinie potrwa do 18-tej.

Jutro festyn pod hasłem „Niedziela Świętego Franciszka” przy parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu . Początek o 12.30.

ap/aj

Posłuchaj

Siostra Dalia, franciszkanka Malwina Giełdon, organizatorka festynu Monika Czajka, koordynatorka inicjatywy „On Eco”