Paweł Szefernaker: 20 tysięcy dzieci z rodzin byłych pracowników PGR-ów otrzyma komputery z dostępem do internetu | Źródło: TVP Info
Wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u podkreślił, że program ma na celu ograniczenie wykluczenia cyfrowego dzieci i młodzieży z rodzin, których członkowie pracowali w Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Komputery mają trafić do uczniów jeszcze w tym roku.

Uruchomienie programu Cyfrowa Gmina Paweł Szefernaker ogłosił trzy tygodnie temu. Dziś, podczas konferencji prasowej w Warszawie, polityk mówił o jego szczegółach.

- Pandemia pokazała, że wykluczenie cyfrowe terenów popegeerowskich jest duże. Dlatego potrzeba zakupu sprzętu komputerowego jest jedną z najpilniejszych. Nasz rząd kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju, dlatego chcemy zlikwidować wykluczenie cyfrowe na tych terenach - powiedział Paweł Szefernaker.

Przedstawiciel ziemi koszalińskiej w rządzie powiedział, że nabór wniosków o sprzęt komputerowy ruszy 4 października: - Wniosek będzie miał charakter jednostronicowego oświadczenia. Opiekun prawny dziecka musi w nim wskazać byłego pracownika PGR-u ze swojej rodziny, dzięki któremu wymagany w programie warunek będzie spełniony. Wnioski będą przyjmowane przez gminy do 5 listopada. Jesteśmy przekonani, że już w połowie listopada środki trafią do gmin, a sprzęt do uczniów dotrze jeszcze w grudniu.

Wartość programu to ok. 80 mln złotych. Pomoc trafi do około 20 tysięcy dzieci i młodzieży.

Zalety tej inicjatywy dostrzega Ryszard Jasionas. Wójt gminy Szczecinek uważa, że takie działanie pozwoli zerwać z popegeerowską przeszłością: - Trzeba walczyć z wykluczeniem cyfrowym i innymi wykluczeniami wynikającymi z bagażu przemian, który jeszcze niestety dotyka to środowisko. Program pomoże dostosować osoby, które nie miały do czynienia z cyfryzacją do systemów, które czekają na nich na każdym kroku, np. bankowości cyfrowej.

ms/red.

Czytaj więcej

Posłuchaj

Paweł Szefernaker o walce z wykluczeniem cyfrowym Paweł Szefernaker o naborze do programu Cyfrowa Polska Ryszard Jasionas, wójt gminy Szczecinek