fot. prk24.pl
Wiceminister klimatu i środowiska oraz szczecinecka posłanka Prawa i Sprawiedliwości, która w poniedziałek była gościem porannego „Studia Bałtyk” w rozmowie z Anną Popławską odniosła się m.in. do programów pomocowych dla ratowników medycznych i OSP oraz negocjacji w sprawie kopalni Turów.

Posłanka skomentowała ostatnie inwestycje w służbę zdrowia w woj. zachodniopomorskim. Przykładem może być gmina Bobolice, która wzbogaciła się o nowy ambulans kategorii S, czyli ten który najefektywniej ratuje życie i zdrowie. Jego zakup został dofinansowany 520 tysiącami złotych ze środków rządowych. - Każdy z nas zdaje sobie sprawę, szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń związanych z pandemią, jak ważne jest szybkie dotarcie do osób, które potrzebują opieki medycznej. W regionie zachodniopomorskim przybyło w tym roku 11 nowych karetek, chcemy ten tabor sukcesywnie wymieniać lub powiększać - powiedziała Małgorzata Golińska.

Pochodząca ze Szczecinka parlamentarzystka oceniła również zmiany w tamtejszym Szpitalu Powiatowym, który stał się podwykonawcą Wojewódzkiego Zespołu Ratownictwa Medycznego: - Dzięki tym decyzjom mieszkańcy mogą czuć się zdecydowanie bezpieczniej. Mamy już podziały na regiony, nie będzie potrzeby oczekiwania na dyspozycje głównego ośrodka w województwie. W kontekście zmian wspomnę również o przetargu na remont oddziału ginekologiczno-położniczego, powiat szczecinecki otrzymał od rządowego funduszu inwestycji lokalnych dofinansowanie na ten cel.

Uprawnienia ratowników posiadają również strażacy. Do nich systematycznie trafia wsparcie m.in. od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Dziennikarka zapytała o plany na kolejne projekty, dotyczące szczególnie strażaków ochotników. - Rząd PiS-u od kilku lat realizuje program modernizacji służb mundurowych, w tym udziela wsparcia dla druhów ochotników. Pieniądze przeznaczane są m.in. na zakup ciężkich sprzętów, w tym samochodów ratowniczo-gaśniczych. Kolejnym wsparciem jest program "Mały strażak". W jego ramach druhowie ochotnicy mogą wydać 20-30 tys. na najbardziej potrzebne środki do zapewnienia bezpieczeństwa osobistego, czyli m.in. mundury, pilarki, kaski, węże. Odwiedziłam niedawno dwie jednostki OSP w powiecie szczecineckim - w gminie Szczecinek OSP Gwda i w gminie Grzmiąca - OSP Krosino. Rozmawialiśmy o potrzebach na najbliższy czas. OSP Gwda jest w naszym powiecie obecnie najbardziej narażona, obsługuje nie tylko drogi, ale wspiera miasto Szczecinek i Państwową Straż Pożarną. Natomiast OSP Krosino wspiera szczególnie leśników podczas m.in. pożaru lasów. W obu przypadkach potrzebny jest wóz strażacki i mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda się je wymienić - dodała posłanka.

Anna Popławska poprosiła również o komentarz do negocjacji Polski i Czech w sprawie kopalni Turów. - Obserwując sposób prowadzenia dyskusji po stronie czeskiej, ciężko przewidywać, że do 9 października, czyli wyborów w Czechach, dojdziemy do porozumienia. Nie każde informacje i warunki ze strony czeskiej są upubliczniane. Chcę nadmienić, że wniosek przedstawiony Komisji Europejskiej został oddalony. Wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta bez żadnego uzasadnienia uznała, że nie będzie wniosku rozpatrywać. Składaliśmy również wniosek o uchylenie środka tymczasowego, lecz wiceprezes TSUE uznała, że nie stanowi on żadnych nowych okoliczności w tej sprawie. Oddalony został również wniosek o zarządzenie ustnego wysłuchania stron. Nie wysłuchano naszej strony i narzucono karę pieniężną.

Wiceminister dodała: - Strona polska powiadomiła Czechy już w 2015 roku o tym, że planujemy kontynuować eksploatację wydobycia węgla. Od początku wypełnialiśmy wszystkie wymagania dotyczące przepisów. Prowadząc to postępowanie przez kilka lat braliśmy pod uwagę wszystkie wnioski, które przedstawiała strona czeska. Polska była otwarta na wszelkie wątpliwości strony czeskiej, a ich wymagania zostały uwzględnione w raporcie oddziaływania na środowisko. Każdy kto formułuje wobec nas zarzuty najwidoczniej nie zna faktów, albo wykorzystuje tę sytuację do walki politycznej. Chcemy zakończyć ten spór, nie jest to łatwe ponieważ włączają się w niego Niemcy i TSUE.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/aj

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Małgorzata Golińska