fot. archiwum prk24
Anna Mrowińska, radna klubu PiS-u zaznaczyła na antenie Radia Słupsk, że miasto traci możliwość pozyskania dodatkowych pieniędzy m.in. na modernizację infrastruktury grzewczej. Władze miasta odpowiadają, że realizują własny program, a w Słupsku działa punkt, który umożliwia dołączenie mieszkańców do rządowej inicjatywy.

- Rządowy program Czyste Powietrze funkcjonuje od 3 lat. Celem tego projektu jest m.in. wspomaganie mieszkańców danych gmin w wymianie źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Niestety władze Słupska nie przystąpiły do programu, argumentując swoją decyzję tym że już realizują podobny projekt. Moim zdaniem nie możemy porównywać tych dwóch przedsięwzięć. Podstawową różnicą jest to, że dzięki programowi Czyste Powietrze mógłby powstać punkt konsultacyjny, gdzie mieszkańcy uzyskaliby niezbędne informacje na temat pozyskania środków na wymianę infrastruktury grzewczej - powiedziała Anna Mrowińska. - W Polsce około dwa tysiące gmin przystąpiło do rządowego programu, dzięki czemu mogą ubiegać się o tzw. premie w wysokości do 16 mln zł w danym roku. Niestety nie dotyczy to Słupska - dodała.

Wspomniane przez radną 16 milionów złotych to pieniądze, które rząd przeznaczył łącznie na konkursy dla gmin, których mieszkańcy złożą najwięcej wniosków do programu w danym roku. O część tych środków ubiegać się mogą jedynie gminy, które formalnie przystąpiły do rządowego programu. Słupsk tego nie zrobił, ponieważ realizuje własny projekt ukierunkowany na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. W mieście działa także punkt informacyjny, w którym mieszkańcy mogą dowiedzieć się, jak uzyskać wsparcie w ramach rządowego programu.

Marek Goliński, wiceprezydent Słupska podkreślił w rozmowie z naszym dziennikarzem, że punkt konsultacyjny dla słupszczan zainteresowanych przystąpieniem do rządowego programu Czyste Powietrze działa już od ponad roku: - Znajduje się przy ul. Jaracza 5 i działa w poniedziałki oraz środy w godzinach popołudniowych. Jego koordynacją zajmuje się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej w poniższym materiale.

mk/mt

Posłuchaj

materiał Marcina Kamińskiego