fot. Mateusz Sienkiewicz
Spotkania autorskie, koncerty i rywalizacja autorów-amatorów. Głównym punktem czterodniowego wydarzenia jest konkurs literacki. To najstarsza impreza poetycka w Polsce, której formułę w tym roku rozszerzono o konkurs dla reportażystów.

Tomasz Chmielewski, dyrektor Centrum Kultury w Świdwinie przyznaje, że właśnie w tym kierunku zmierza Festiwal.

- Naszym nowym celem jest stworzenie Festiwalu literackiego i to skoncentrowanego na literaturze non-fiction. Chcemy również, by reportaże pojawiające się na Festiwalu poruszały tematykę związaną z naszym powiatem - wyjaśnił dyrektor.

W trakcie Festiwalu swoją najnowszą książkę „Krahelska. Krahelskie” zaprezentowała Olga Gitkiewicz. Laureatka Grand Press w kategorii Książka Reporterska Roku uważa, że takie wydarzenia w mniejszych miejscowościach mają wyjątkową atmosferę.

- Czytelniczki i czytelnicy z mniejszych miejscowości też powinni mieć szansę spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami. Takie spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem. To, że udało się zorganizować taki czterodniowy Festiwal w Świdwinie jest bardzo imponujące - powiedziała Olga Gitkiewicz.

Podczas 52. Ogólnopolskiego Festiwalu Literackiego im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej zaplanowano min. spotkania autorskie z Cezarym Łazarewiczem, Janem Mencwelem, Markiem Szymaniakiem czy Filipem Springerem. W sobotę, podczas uroczystej gali, nagrodzeni zostaną uczestnicy konkursu literackiego i reportażowego.

ms/od

Posłuchaj

Tomasz Chmielewski - dyrektor Centrum Kultury w Świdwinie Olga Gitkiewicz - laureatka Grand Press w kategorii Książka Reporterska Roku