fot. TVP Info
Wirusolog, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego, który w piątek był gościem porannego „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Anną Popławską, wskazał możliwe zagrożenia wynikające z niewystarczającej liczby osób zaszczepionych przeciw Covid-19 w Polsce.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o niemal tysiącu nowych przypadkach zakażeń Covid-19. Anna Popławska zapytała gościa, czy jest to wzrost, który epidemiolodzy przewidywali.

- Spodziewaliśmy się wzrostu liczby zakażonych, ponieważ obserwujemy, jakie są statystyki wyszczepienia w Polsce. Połowa obywateli nadal nie przyjęła szczepionki, co oznacza, że są oni potencjalnymi roznosicielami wirusa. W związku z tym obserwujemy systematyczny, równy wzrost przypadków zakażeń koronawirusem - podkreślił prof. Włodzimierz Gut.

Dziennikarka poprosiła naszego gościa o komentarz na temat prognoz dotyczących najbliższych miesięcy. Eksperci wskazują, że poziom zakażeń koronawirusem może sięgać kilkunastu tysięcy dziennie, w związku z czym liczba zgonów również może znacznie wzrosnąć.

- Chorują ludzie młodsi, więc zgonów będzie zapewne mniej, ale liczba ta będzie wzrastać wraz ze wzrastającą liczbą zachorowań. Jeśli nie uzyskamy odpowiedniego poziomu wyszczepienia w Polsce, powrócimy do sytuacji, które miały miejsce przy poprzednich falach, czyli m.in. do kolejnych obostrzeń - zaznaczył wirusolog.

Od piątku do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 mogą rejestrować się medycy i osoby po 50. roku życia. - Trzecia dawka ma sens w przypadku osób, które mają osłabioną odporność. Jest to przywilej, możliwy dzięki wystarczającej liczbie dostępnych w Polsce szczepionek. Nie każdy kraj może sobie na to pozwolić - dodał profesor.

Prezes Moderny poinformował niedawno, że szczepionki przeciw Covid-19 powinny być dostępne we wszystkich krajach do połowy 2022 roku, co może wskazywać na potencjalną datę końca pandemii. - Dostępność szczepionki jest warunkiem koniecznym, ale wymagane jest jej użycie, a jak widać z tym jest trochę gorzej - zaznaczył prof. Włodzimierz Gut.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/aj

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: prof. Włodzimierz Gut