fot. MSWiA/Twitter
To pierwsze z wielu bezpłatnych szkoleń online „Jak zrealizować inwestycje w JST ze środków programu Polski Ład ze szczególnym uwzględnieniem gmin popegeerowskich”. Organizują je Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Szkolenia mają przybliżyć przedstawicielom samorządów sposoby pozyskiwania pieniędzy z rządowego programu Polski Ład. Są one szczególnie istotne dla naszego regionu, ponieważ w programie przewidziano oddzielną pulę pieniędzy na tereny popegeerowskie. O takie rozwiązanie zabiegał wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u Paweł Szefernaker, który jest patronem honorowym cyklu szkoleniowego.

- Nowy Ład to odważny, kompleksowy i przełomowy plan rozwoju Polski na najbliższe lata. Przedstawiliśmy fundamenty, które mają pomóc przejść kryzys po covidzie. Można się z nim zgadzać lub nie. Dlatego też ruszamy w teren, żeby rozmawiać z Polakami i przestawiać im szczegóły. Tak jak powiedział premier, 18 milionów osób zyska na tym programie - mówił na naszej antenie polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Polski Ład to program ogłoszony w pierwszej połowie tego roku. Zakłada m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł, podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł, zmianę wysokości składek zdrowotnych, podniesienie do 7 proc. udziału w PKB wydatków na służbę zdrowia, inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, budowę domów do 70 mkw. bez zbędnych formalności i możliwość zakupu mieszkań bez wkładu własnego.

Szczegółowe informacje o szkoleniach dla samorządowców dostępne są na stronie Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego.

red.