fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej/Twitter
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, który w środę był gościem Mateusza Sienkiewicza w porannym „Studiu Bałtyk”, podkreślił, że istotna w pozyskaniu tych pieniędzy była współpraca z wiceszefem MSWiA i koszalińskim posłem PiS-u Pawłem Szefernakerem, innymi parlamentarzystami z regionu oraz wojewodą.

We wtorek w Łobzie ponad stu włodarzy gmin, powiatów i miast z Pomorza Zachodniego dyskutowało z przedstawicielami rządu na temat pozyskiwania pieniędzy z nowej, unijnej perspektywy finansowej oraz Polskiego Ładu.

- Zachodniopomorskie jest jednym z ośmiu województw, które pozyskały więcej pieniędzy niż w poprzedniej unijnej perspektywie finansowej. Na Pomorze Zachodnie trafi 1,611 miliarda euro. To bardzo budujące. Wiem, że te fundusze będą dobrze spożytkowane. W tym regionie jest wiele gmin popegeerowskich, które od lat zmagają się z problemami i potrzebują pieniędzy na najpilniejsze inwestycje. Zależy mi na tym, aby poprawić ich sytuację - powiedział Waldemar Buda. - Nie ukrywam, że dyskusja z ministrem Szefernakerem, innymi parlamentarzystami i wojewodą przyniosła efekt. Ktoś musi pokazać te problemy, żeby móc na nie odpowiedzieć. To dobrze rokuje na przyszłość - dodał.

Wiceszef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podkreślił, że nie ma możliwości, żeby nasz kraj nie otrzymał pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy czy polityki spójności: - Przypomnę, że premier Mateusz Morawiecki wynegocjował aż 770 miliardów euro. To rekordowa kwota w historii naszego członkostwa w Unii Europejskiej. (...) Liczymy, że do końca roku uda się rozwiązać wszystkie sprawy związane z pieniędzmi europejskimi.

Waldemar Buda powiedział, że na spotkaniu w Łobzie pojawiło się ponad stu samorządowców: - To dowód na to, że czekają na dofinansowanie najważniejszych inwestycji w ramach Polskiego Ładu. Pytają, kiedy będą rozstrzygnięcia naborów, kiedy będą następne i jakie są zasady składania wniosków o dofinansowanie.

Polityk wierzy również, że nowa unijna perspektywa finansowa sprawi, iż m.in. na Pomorzu Zachodnim nastąpi szybki rozwój kolei: - To bardzo ekologiczny i przyszłościowy środek transportu, promowany przez nas. Mamy zamiar budować i modernizować tory. Dopóki kolej nie będzie komfortowa, z porządnym taborem, dopóty będzie dominował indywidualny transport.

Więcej w poniższej rozmowie.

red.

Czytaj więcej

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej