fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Nowelizacja budżetu na 2021 powoduje, że możemy więcej środków zainwestować, zaangażować - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów. Wskazał, że dobra sytuacja gospodarki to efekt tarcz antykryzysowych i dobrego stanu przedsiębiorców, a także sprawnego zarządzania.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajął się projektem nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 r. W ramach zmian w budżecie planowane jest m.in. zwiększenie dotacji dla samorządów.

Premier podkreślił, że pierwszą przyczyną dobrego stanu gospodarki i możliwości budżetowych państwa są tarcze antykryzysowe i dobry stan przedsiębiorców, druga - to sprawne zarządzanie budżetem. - To wymaga pieczołowitości, efektywności, dziesiątek, setek działań, które wdrażamy niemalże co tydzień podczas posiedzenia Rady Ministrów, działań uszczelniających. Niedawno rozmawialiśmy na Radzie Ministrów o e-fakturze, to też przyczyni się w kolejnych miesiącach do dobrego stanu budżetu - zaznaczył Morawiecki.

- Dziś mam taką niewątpliwą przyjemność zakomunikowania nowelizacji (ustawy budżetowej na 2021 r., PAP), która powoduje że możemy więcej środków zainwestować, więcej środków zaangażować - oświadczył premier.

Zwiększenie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia

Mateusz Morawiecki poinformował o przeznaczeniu dodatkowego miliarda złotych na ochronę zdrowia: - Oprócz tego, że już ten rok będzie absolutnie rekordowy z punktu widzenia wydatków na zdrowie, częściowo dlatego, że jest Covid, ale nie tylko, także dlatego, że wygospodarowaliśmy maksymalne kwoty właśnie na zdrowie, to prócz tego przeznaczamy na ochronę zdrowia dodatkowe środki w wysokości 1 miliarda złotych.

Szef rządu uściślił, że pieniądze zostaną wydane na zwiększenie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, wynagrodzenia pracowników służby zdrowia, a także uczelnie, które zajmują się kształceniem przyszłych medyków.

Zwiększenie wydatków na infrastrukturę drogową i kolejową oraz wsparcie samorządów

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o zwiększeniu o wydatków na infrastrukturę drogową i kolejową: - Kolejny obszar to infrastruktura. Cieszę się, że w tym znowelizowanym budżecie, gdzie dochody wzrosły o ok. 80 mld zł, możemy zwiększyć wydatki na drogi i na kolej, aby zwiększyć mobilność Polaków. Na ten cel przeznaczamy dodatkowe 10 mld zł.

Wsparcie rolnictwa

Kolejny cel, na który rząd zwiększył wydatki, to rolnictwo. Jak powiedział premier, część z kwoty 650 mln zł zostanie przeznaczona na walkę z ASF i na pomoc, udzielaną rolnikom w związku z tą epidemią. Większe środki zostaną przeznaczone także na promocję polskich firm za granicą, a tdodatkowe ponad 800 mln zł dostanie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Rząd nie zamierza wyłączyć kompleksu w Turowie

Decyzja TSUE ws. kary za niezastosowanie się do środków zapobiegawczych w sporze o działalność kopalni Turów jest „skrajnie agresywna i szkodliwa” - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, „nie zamierzamy wyłączyć Turowa”.

Morawiecki stwierdził, że wyłączenie kompleksu Turów pozbawiłoby miliony polskich rodzin prądu. Zarzucił jednocześnie stronie czeskiej zachowanie „absolutnie bez dobrej woli”. Według niego, postawy Czechów nie usprawiedliwiają zbliżające się w Czechach wybory.

Odnosząc się do samej decyzji Trybunału o nałożeniu na Polskę pół miliona euro kary dziennie Morawiecki stwierdził, że nikt, kto nie posiada legitymacji społecznej nie może podejmować decyzji, które powodują, że miliony obywateli mogą pozostać „bez prądu i bez ciepła”. Jak dodał, polski rząd nie zamierza wyłączyć kompleksu w Turowie, który ma - według niego - fundamentalne znaczenie dla polskiego systemu elektroenergetycznego.