fot. BohaterON
Komentator spraw międzynarodowych w audycji Jarosława Rochowicza „Raport. Tomasz Grzywaczewski” został nominowany do kategorii „Dziennikarz” za realizację reporterskiego wielopoziomowego projektu „Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej”, a Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gryf” z Koszalina w kategorii „Organizacja non-profit” za działalność edukacyjno-patriotyczną, rekonstruowanie i upamiętnianie wydarzeń historycznych oraz bohaterów Armii Krajowej.

BohaterON - włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach akcji, co roku nagradzane są osoby i organizacje, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia z polskiej historii i jej bohaterów.

W ramach nominowanego przedsięwzięcia Tomasz Grzywaczewski przygotował reportaż - książkę wydaną nakładem Wydawnictwa Czarne pt. „Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej”. Publikacja jest świadectwem rozmów autora z osobami pamiętającymi przedwojenne granice i ich znikanie - nad Bałtykiem, na Śląsku Cieszyńskim, w wioskach Bojkowszczyzny, a także wysiedleńcami z akcji „Wisła”, ocalonymi z rzezi na Wołyniu, mieszkańcami dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy. Wspomnienia nielicznych już strażników pamięci przy nieistniejących granicach przeplatają się z opowieściami młodych, którzy dźwigają brzemię pogranicza. Tomasz Grzywaczewski uruchomił również stronę internetową, na której przedstawia te historie (www.granice2rp.pl). Kolejną częścią autorskiego projektu była emisja 24 odcinków programu „Tomek na granicach II Rzeczpospolitej”, nadawanego w TVP 3, TVP Dokument oraz TVP Wilno.

- Ta nominacja to dla mnie zaszczyt i wielkie wyróżnienie, ponieważ to nagroda, przyznawana osobom, które starają się w różny sposób przypominać naszą historię i jej bohaterów. Moimi bohaterami są mieszkańcy wymazanej granicy, świadkowie miejsc, w których istniała II Rzeczpospolita. Oni pamiętają moment, gdy ta granica zniknęła po agresji dwóch totalitaryzmów - niemieckiego i Rosji Sowieckiej. Jeżeli ten tytuł BohaterON miałby komuś przypaść, to właśnie tym osobom - powiedział Jarosławowi Rochowiczowi Tomasz Grzywaczewski. - Cieszę się, że mój projekt rozpoczął się w Polskim Radiu Koszalin, bo właśnie z tobą i prezesem rozgłośni Piotrem Ostrowskim rozmawiałem o wojnie palikowej. W ten sposób naprowadziliście mnie na ślad historii, która otwiera moją książkę „Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej” - dodał.

Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gryf” z Koszalina tworzy kilkanaście osób. Organizują rekonstrukcje, pokazy, lekcje historii ożywionej, spotkania z kombatantami. Stowarzyszenie przygotowuje też filmy, które prezentuje w szkołach, edukując dzieci i młodzieży. Nagrania mają formę dokumentów fabularyzowanych i poświęcone są lokalnym postaciom żyjącym w czasach II wojny światowej. Łącznie zrealizowano już dziesięć filmów - tylko w 2020 roku powstały dwa: „Kryptonim BOA” i „Dziewczyny z Powstania Warszawskiego w Koszalinie”. Są dostępne w serwisie YouTube. Wydano je również na płytach DVD.

Głosować można do 15 października, na stronie BohaterON [>>].

jr/red./bohateron.pl/ar

Posłuchaj

rozmowa Jarosława Rochowicza z Tomaszem Grzywaczewskim