fot. Polregio
Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu w środę 22 września będzie można za darmo korzystać z pociągów kursujących w województwie pomorskim oraz komunikacji miejskiej na terenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej - podał urząd marszałkowski.

Dzień bez Samochodu kończy obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji na Pomorzu przez całą środę kierowcy będą mogli bezpłatnie podróżować pociągami Polregio oraz Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM). Aby skorzystać z darmowego przejazdu wystarczy być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu i zamiast biletu mieć ze sobą ważny dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument tożsamości.

Jak podał urząd marszałkowski, oferta będzie obowiązywać na terenie całego województwa, tj. pomiędzy stacjami: Sycewice, Słosinko, Czarne, Bukowo Człuchowskie, Smętowo, Gardeja, Prabuty i Stare Pole.

Tego dnia bezpłatne będą również przejazdy komunikacją miejską na terenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (MZKZG). Oznacza to, że właściciele samochodów będą mogli za darmo jeździć trolejbusami, tramwajami i autobusami ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia i MZK Wejherowo. Podobnie jak w przypadku pociągów w razie kontroli biletowej trzeba będzie okazać dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument tożsamości.

W środę bezpłatne przejazdy na wszystkich liniach zostaną wprowadzone także w Słupsku.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) to zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. kampania, która odbywa się co roku od 16 do 22 września. Jest ona odpowiedzią na negatywne konsekwencje nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Promuje zrównoważony transport, m.in. komunikację publiczną, rowerową i ruch pieszy, oraz zmianę zachowań związanych z przemieszczaniem się.

Tegoroczna odsłona akcji przebiega pod hasłem: „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”.

Kulminacją obchodów ETZT jest Dzień bez Samochodu, przypadający 22 września. Idea ta zrodziła się w 1998 r. we Francji. Celem jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania pojazdów spalinowych, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja komunikacji publicznej oraz pokazanie, że życie w mieście bez czterech kółek jest możliwe.

PAP/od