fot. Przemysław Grabiński
Skrzatusz, jak co roku, jest miejscem Diecezjalnej Pielgrzymki. Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin biskup Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Edward Dajczak, w tym roku pielgrzymka jest tym bardziej wyjątkowa, że rozpoczyna obchody jubileuszu Diecezji.

- Pielgrzymka jest wyjątkowa, jak wszystko w tym roku - Diecezja jest stosunkowo młoda, ale jest to jednak te 50 lat. Myślę, że to historia wypisana stylem i otwartością pierwszego biskupa, późniejszego kardynała nominata Jeżego, który doskonale chwytał kontakt również z tymi, którzy są nawet poza Kościołem. To właśnie on narzucił pewien styl - wyjaśnił biskup.

Po jubileuszu 50-lecia Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ma pozostać trwały ślad w Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, ale jak podkreślił biskup Edward Dajczak, zdecydowanie ważniejsze jest to, do czego przy tej okazji chce namówić wiernych.

- Chcemy na 50-lecie zafundować Maryi i Jezusowi koronę. Kwestia materialna jest najmniejszym problemem. Skonstruowaliśmy to tak, że można przekazać jedną złotówkę na koronę pod warunkiem, że łączy się to z jakimś czynem miłości wobec bliźniego, charytatywnym zachowaniem bądź miłością. Powstało hasło „koronujemy Jezusa i Maryję miłością”, więc ta korona będzie wyjątkowa. Przede wszystkim chodzi o tę złotówkę, za którą kryje się coś ważniejszego - powiedział duchowny.

W południe, 19 września, przy ołtarzu polowym Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu odbędzie się odpustowa Msza Święta, a o 15.00 rozpocznie się nabożeństwo maryjne z zawierzeniem diecezji w opiekę Matki Bożej Bolesnej.

Obecni w Skrzatuszu Pielgrzymi mogą też zaszczepić się przeciwko COVID-19. Przy Bazylice stanął mobilny punkt szczepień.

pg/od

Czytaj więcej

Posłuchaj

Edward Dajczak, biskup Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej