fot. Małgorzata Abramowicz
Organizatorzy - stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna podzieliło przegląd twórczości Zbigniewa Herberta na dwie części. Pierwsza - zwana profesjonalną - miała miejsce w sierpniu. Druga, do której zaproszono młodzież licealną, odbywała się w czwartek i piątek.

Najważniejszym punktem młodzieżowej Herbertiady był konkurs recytatorski. W tym roku na scenie Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu utwory Zbigniewa Herberta zaprezentowało 16 młodych ludzi.

- Poezja daje mi możliwość powiedzenia czegoś ludziom od siebie, czegoś co mnie trapi, co mnie boli lub cieszy. Mogę się otworzyć czyimiś słowami. Wybrałam wiersz „Przypowieść o królu Midasie”. Odpowiada on w jakiś sposób moim przeżyciom. Bardzo miło jest mówić teksty wybitnych artystów w tak przyjaznym gronie - powiedziała Dominika Jarzyńska, uczestniczka przeglądu.

Helena Elert, jurorka podkreśliła, że w ocenie uczestników ważne było połączenie kilku cech, które wiążą się na interpretacje. - Przede wszystkim szukamy człowieka, szukamy Herberta, szukamy także przeżyć tych recytatorów. Dykcja jest bardzo ważnym dodatkiem, ale tzw. intonacja i postawa mówiącego są równie istotne. Dlatego odpowiednie połączenie tych cech jest najwyżej oceniane.

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta ma w Kołobrzegu 22-letnią historię i należy do najbardziej prestiżowych imprez kulturalnych w kraju. Patronem medialnym wydarzenia było Polskie Radio Koszalin.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Małgorzaty Abramowicz.

ma/aj

Posłuchaj

materiał Małgorzaty Abramowicz