fot. pixabay.com
Europosłowie przyjęli zmiany w przepisach dotyczących tzw. niebieskiej karty UE, ułatwiające zatrudnianie wysoko wykwalifikowanych obywateli państw spoza Unii Europejskiej.

Zgodnie ze zmienionymi przepisami wnioskodawcy będą musieli przedstawić umowę o pracę lub wiążącą ofertę pracy na okres co najmniej sześciu miesięcy, a także dowody potwierdzające wyższe kwalifikacje lub umiejętności zawodowe.

Obecnie wymagana jest umowa lub oferta pracy na 12 miesięcy. Próg oferowanego wynagrodzenia wymagany od wnioskodawców został obniżony do co najmniej 100 proc. i nie więcej niż 160 proc. średniego rocznego wynagrodzenia brutto w państwie członkowskim, gdzie będzie zatrudniony. Obecnie to minimum 150 proc. bez górnej granicy.

Osoby korzystające z ochrony międzynarodowej, takie jak uchodźcy, będą mogły ubiegać się o niebieską kartę UE także w państwach członkowskich innych niż to, w którym otrzymały azyl lub inny status ochrony.

Niektóre rodzaje kwalifikacji zawodowych, np. w sektorze technologii informatyczno-komunikacyjnych, będzie można potwierdzić za pomocą dowodu odpowiedniego doświadczenia zawodowego.

Posiadacze niebieskiej karty UE będą mogli przenieść się do innego państwa członkowskiego po upływie początkowego okresu 12 miesięcy w państwie, które jako pierwsze przyznało im kartę.

Za akceptacją przepisów głosowało 556 europosłów; przeciw - 105. 31 wstrzymało się od głosu.

Zanim regulacje wejdą w życie muszą zostać zatwierdzone przez Radę UE. Państwa członkowskie będą miały następnie dwa lata na dostosowanie swojego ustawodawstwa krajowego.

PAP/od