fot. flickr.com
W USA w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego planowany jest start misji firmy SpaceX Inspiration 4 na orbitę okołoziemską. To pierwsza tego typu prywatna misja złożona w pełni z amatorów. Czworo członków załogi ma spędzić na orbicie trzy dni.

Start należącej do SpaceX rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z kosmodromu NASA na Florydzie planowany jest na godzinę 2.00 w nocy czasu polskiego (20 czasu lokalnego). Statek ma zostać wyniesiony na tzw. niską orbitę okołoziemską i wrócić na Ziemię po trzech dniach.

Na pokładzie Dragona będzie czwórka astronautów-amatorów. Szefem misji jest biznesmen-miliarder oraz pilot-kaskader Jared Isaacman, który wykupił też miejsca na pokładzie dla trzech pozostałych członków załogi: lekarki Hayley Arceneaux, geologa Siana Proctora, który ma pełnić rolę pilota, oraz informatyka Chrisa Sembroskiego.

Będzie to pierwsza misja na orbitę bez udziału zawodowych astronautów z NASA lub innych agencji kosmicznych. Wszyscy członkowie załogi przeszli jednak sześciomiesięczne szkolenie, mające przygotować ich na wymogi podróży. Cel misji - a przynajmniej jeden z nich - jest charytatywny: zebranie od darczyńców 200 milionów dolarów dla szpitala St. Jude Children's Research Hospital, gdzie pracuje trójka uczestników lotu.

To także kolejny krok ku rozwojowi turystyki kosmicznej i debiut pod tym względem firmy SpaceX Elona Muska. Choć płacący klienci wyruszali już kilkukrotnie na orbitę za pomocą rosyjskiej rakiety Sojuz na Międzynarodową Stację Kosmiczną, były to rzadkie przypadki, a loty odbywały się w towarzystwie zawodowych astronautów lub kosmonautów.

Z kolei pierwsze komercyjne loty rywali SpaceX - Blue Origin i Virgin Galactic - docierały jedynie na granicę przestrzeni kosmicznej, spędzając w stanie nieważkości tylko kilka minut.

Po Inspiration 4 w planach są już teraz cztery kolejne prywatne loty cywilów, z czego pierwszy planowany jest na styczeń 2022 r. Ambicje SpaceX sięgają jeszcze dalej - Musk chce w ciągu najbliższych lat wysłać prywatny lot w orbitę wokół Księżyca. Do tego potrzebne będzie ukończenie prac nad statkiem Starship, który docelowo ma służyć też w załogowych lotach na Marsa.

Poza SpaceX, w tym roku planowane są dwa inne prywatne loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - w październiku przyleci tam rosyjska ekipa mająca nakręcić tam film fabularny, a w grudniu na pokładzie Sojuza wyruszy tam japoński miliarder Yusaku Maezawa.

Jedna z uczestniczek misji, dr Sian Proctor była w Pile i w bazie kosmicznej na pilskim lotnisku brała udział w analogowej misji kosmicznej, a kilka tygodni temu przedstawiciele jej ekipy i firmy SpaceX prowadzili w Pile eksperymenty przygotowujące do badań, które będą prowadzone podczas misji Inspiration 4. O tej misji i jej pilskim wątku Przemek Grabiński rozmawiał z Leszkiem Orzechowskim z pilskiego habitatu Lunares.

PAP/pg/rz

Posłuchaj

materiał Przemysława Grabińskiego