Pochodzącą ze Słupska absolwentkę koszalińskiego Plastyka Joannę Concejo uhonorowano za ilustracje do książki „Sénégal” Artura Skriabina.

„Joanna Concejo została laureatką prestiżowej francuskiej nagrody ilustratorskiej Grand Prix de l'illustration jeunesse 2021. Polską artystkę uhonorowano za ilustracje do książki Sénégal Artura Skriabina wydanej przez Atelier du poisson soluble” - napisano w informacji na stronie Instytutu Książki.

Jak wyjaśniono, „nagroda, w wysokości trzech tysięcy euro, zostanie wręczona 23 września, podczas inauguracji Biennale Ilustratorów, które trwa do 3 października”.

Joanna Concejo urodziła się w 1971 r. w Słupsku. Jest absolwentką Zespołu Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie. Później studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Wydziale Grafiki.

„W 1998 r. z dyplomem z rysunku i ilustracji w kieszeni wyjechała do Francji, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Po raz pierwszy jako artystka została zauważona dzięki instalacjom w 2002 r., kiedy to została zaproszona do udziału w Busan Biennale w Korei” - czytamy na stronie Instytutu Książki. „W 2004 r. wysłała swoje rysunki na Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii i została zakwalifikowana na wystawę ilustratorów - to był początek jej międzynarodowej kariery artystycznej w dziedzinie ilustracji” - wyjaśniono.

Jak zaznaczono, książki Joanny Concejo wydano już w ponad dwudziestu krajach. „Za Księcia w cukierni (tekst Marek Bieńczyk) otrzymała nagrodę IBBY (The International Board on Books for Young People)” - przypomniano.

W 2018 r. Concejo została nagrodzona Bologna Ragazzi Award za ilustracje to tekstu Olgi Tokarczuk „Zagubiona dusza”.

PAP/rz

Czytaj więcej