fot. PAP/Leszek Szymański
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zainaugurował w sobotę w Warszawie IX edycję Narodowego Dnia Sportu. Na błoniach stadionu PGE Narodowy spotkał się m.in. z paraolimpijczykami. W całym kraju przygotowano ok. 600 imprez sportowych.

Na sobotniej konferencji prasowej towarzyszyli mu m.in. medaliści igrzysk paraolimpijskich w Tokio Justyna Kozdryk i Adrian Castro.

- Najlepszymi ambasadorami tej akcji są wybitni sportowcy. Cieszę się, że w tej chwili możemy mówić o olimpijczykach i paraolimpijczykach na równi - powiedział Piotr Gliński.

Wicepremier poinformował, że zajęcia organizowane w ramach Narodowego Dnia Sportu będą bezpłatne. - To jest obywatelska inicjatywa. Rolą państwa jest wspierać to, co wartościowe, aktywność i ludzi, którzy robią coś pożytecznego.

Wicepremier podkreślił rolę słynnych sportowców, którzy mogą stanowić wzór dla innych. Wymienił w tym kontekście Marcina Gortata, Otylię Jędrzejczak i Roberta Lewandowskiego, który „po meczu z Anglią znalazł następnego dnia rano czas, aby spotkać się z dzieciakami ze szkolnych klubów sportowych”.

Podczas pikniku na błoniach PGE Narodowego można m.in. zagrać w golfa, frisbee, piłkę nożną i hokeja na trawie, a także obejrzeć profesjonalny sprzęt lekkoatletyczny, poćwiczyć na ergometrze wioślarskim, wziąć udział w zajęciach z cheerleadingu i przekonać się, na czym polega jazda na nartach „pod dachem”.

W sobotę w całej Polsce odbywają się setki lokalnych wydarzeń propagujących sport i aktywny tryb życia.

PAP/aj