fot. archiwum PRK24
Jury i widzowie obejrzeli 33 filmy konkursowe, w tym 12 filmów fabularnych, 14 dokumentów i 7 filmów amatorskich.

Jury w składzie: Adam Woronowicz - przewodniczący, Marta Lipińska, Wojciech Otto i Marcin Bortkiewicz przyznało wyróżnienia i statuetki Motyla 2021 następującym filmom:

Wyróżnienie w kategorii filmów amatorskich dla Macieja Książko za film „Marzenie” - za oryginalną formę, która świadomie zaplata się z treścią i przesłaniem filmu.

- Film opowiada o marzeniu kobiety, która ma porażenie czterokończynowe, ma też problem z komunikacją alternatywną, czyli na proste pytania nie potrafi odpowiedzieć - „tak” lub „nie”. Jej marzeniem jest znaleźć chłopaka, zaręczyć się, zostać matką - jak to się realizuje można zobaczyć oglądając film - powiedział Maciej Książko, autor filmu.

Macieja Książko, autor filmu „Marzenie”

Motyl 2021 w kategorii filmów amatorskich dla Marcina Truszczyńskiego za film „Dziewczynka z zapałkami” - za umiejętne operowanie językiem filmu, plastyczną wyobraźnię i niepowtarzalną atmosferę emanującą z ekranu.

Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny dla Pawła Chorzępy za film „Synek” - za subtelność w ukazywaniu relacji między ojcem i synem.

Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny dla Rina Papish za film „On the Edge” - za bezkompromisowe spojrzenie na człowieka zawieszonego między życiem a śmiercią.

Motyl 2021 za najlepszy film dokumentalny dla Moniki Meleń za film „Jeden dzień dłużej” - za pełną optymizmu opowieść o absolutnie odjechanej i zwariowanej miłości na motorze.

Wyróżnienie w kategorii film fabularny dla Tomasza Śliwińskiego za film „Ondyna” - za użycie surrealistycznej formy, która pozwala zadać fundamentalne pytania.

- Ondyna jest częściowo rozwinięciem mojego poprzedniego filmu „Nasza klątwa”. Jest to zapis naszych doświadczeń z niepełnosprawnym synem Leo, który cierpi na chorobę zwaną „klątwą Ondyny”, czyli CCHS - powiedział Tomasz Śliwiński, twórca filmu.

Tomasz Śliwiński, autor filmu „Ondyna”

Motyl 2021 za najlepszy film fabularny dla filmu „Moje serce” Damiana Kocura - za umiejętne połączenie fikcji fabularnej z prawdą dokumentu.

Nagrodę publiczności otrzymał film „Neurochirurg” Magdaleny Zagały.

Adam Woronowicz, przewodniczący jury powiedział Polskiemu Radiu Koszalin jakie kryteria były brane pod uwagę przy wyborze filmów, nie krył też zachwytu nad fenomenem tego festiwalu.

- Źle by było gdybyśmy, w kontekście wyboru laureatów, oceniali moc danej historii, w związku z tym patrzyliśmy na te filmy pod kątem zawodowym, biorąc pod uwagę sposób ich opowiadania. Wyróżnilibyśmy wszystkie z nich, ale mamy takie zadanie by coś wyodrębnić, absolutnie zaakcentować. Ten festiwal to wyjątkowe miejsce, skradł on moje serce. Te historie pokazują nam, że nasze problemy są żadne wobec tych, tu przedstawionych.

Adam Woronowicz o kryteriach przy wyborze filmów
Adam Woronowicz o fenomenie festiwalu „Integracja Ty i Ja”

O wyjątkowości festiwalu powiedziała również Barbara Jaroszyk, dyrektorka festiwalu. - To jest festiwal niepowtarzalny, ale też trudny. Pokazujemy na nim filmy, które są przepełnione prawdą. Każda z tych osób posiada historię, która może stanowić podstawę do kolejnych scenariuszów.

Barbara Jaroszyk, dyrektorka festiwalu

Nagrodę Rektora Politechniki Koszalińskiej otrzymał film „Gosia@Tomek” Christine Jezior. Nagrodzony film wybrało Jury Młodzieżowe w składzie: Emil Gański - przewodniczący, Marcelina Lewińska i Rozalia Flaczyńska. Członkowie gremium to studenci Politechniki Koszalińskiej.

Festiwal zakończył się w piątkowy wieczór uroczystą galą i koncertem grupy jazzowej.

Polskie Radio Koszalin było patronem medialnym Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”.

aś/aj

fot. archiwum PRK24
fot. archiwum PRK24