fot. Katarzyna Kużel
„Integracja Ty i Ja” to nie tylko przeglądy filmów, debaty i warsztaty, ale również wystawy. W tym roku uczestnicy mogli podziwiać fotografie Sebastiana Pietrzaka oraz „Fotokonfrontacje” przygotowane pod kierunkiem Wojciecha Szweja.

18. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”, w części oficjalnej, zakończył się w piątek wieczorem. W sobotę, do 13.00 trwały jeszcze projekcje pozakonkursowe. Po raz kolejny zorganizowane zostały także „Fotokonfrontacje”. O fotografii i pracy nad tworzeniem wystawy opowiedział Katarzynie Kużel - Wojciech Szweja, artysta, pedagog.

- Mam przyjemność już po raz dwunasty uczestniczyć w tym festiwalu. To dziesiąte moje „Fotokonfrontacje” - zajęcia, które powstały, by poprzez fotografię przybliżyć się do tematów związanych z niepełnosprawnością, przestrzeni która nie jest łatwa. Zaprosiłem niepełnosprawnych artystów. Byłem zszokowany w jaki sposób, pomimo barier, pomimo siedzenia na wózku, potrafią tworzyć fotografię. W obecnym projekcie wzięły udział uczennice z koszalińskiego liceum sztuk plastycznych.

Wystawa „Lolita” przedstawia sylwetki kobiet, w charakterystycznych, zmysłowych pozach. O pasji do fotografii opowiedział jej twórca - Sebastian Pietrzak.

- Moja pasja zaczęła się 15 lat temu. Byłem na zjeździe, gdzie trwały warsztaty fotograficzne. Miałem wtedy pierwszą cyfrówkę i postanowiłem stopniowo kontynuować to zajęcie. Zapraszałem do sesji koleżanki i osoby z internetu. Dostawałem informacje, że dobrze się przy mnie czują i to spowodowało, że wzmacniała się we mnie chęć do fotografowania. Jest ono dla mnie ucieczką od realnego świata, mogę się wtedy zrelaksować i spędzić z ludźmi fantastyczny czas. Najbardziej pasjonują mnie portrety, ale jestem otwarty na sugestie osób, z którymi pracuję.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Katarzyny Kużel.

kk/aj

Posłuchaj

materiał Katarzyny Kużel