fot. prk24.pl
Wiceminister klimatu i środowiska oraz szczecinecka posłanka Prawa i Sprawiedliwości była gościem porannego „Studia Bałtyk”. Mówiła m.in. o ewentualnej rekonstrukcji rządu. Zapowiedziała także prace nad utworzeniem instytucji łączącej wszystkie parki narodowe w Polsce. Odniosła się również do powołania Marka Subocza na stanowisko prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Małgorzata Golińska zapytana o ewentualne zmiany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zaznaczyła, że takie decyzje należą do premiera: - To Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński są tymi, którzy dokonują zmian, jeśli stwierdzą, że są konieczne. Na razie wykonujemy swoje zadania. Ja odpowiadam za ochronę przyrody, w tym za parki narodowe. Pracuję obecnie nad projektem ustawy pozwalającym powołać instytucję, która je połączy.

Jak dodała, parki narodowe to na razie 23 odrębne jednostki, co zapewnia im dużą niezależność: - Są też komplikacje - na przykład brak możliwości wymiany finansowej. Powstały różnice w zarobkach pracowników i ta ustawa ma tę kwestie regulować. Premier zgodził się, aby zwiększyć dotacje dla parków narodowych z zastrzeżeniem, że mają wspomóc pracowników najmniej zarabiających. Pieniądze mają trafić także na inwestycje.

Małgorzata Golińska nawiązała również do objęcia stanowiska prezesa zachodniopomorskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez Marka Subocza, dotychczasowego wicewojewodę: - Chcielibyśmy, aby osoba tak doświadczona jak Marek Subocz, który w administracji rządowej i urzędzie wojewódzkim pracuje od 2015 roku, usprawnił działania wojewódzkiego funduszu w Szczecinie - zwłaszcza, że przed Pomorzem Zachodnim stoją wielkie wyzwania. Potrzebujemy Marka Subocza, aby współpracując z lokalnymi politykami i z tymi z rządu, pomógł usprawnić dalsze działanie jednostki.

Więcej w poniższej rozmowie.

aś/rz

Czytaj więcej

Posłuchaj

rozmowa Mateusza Sienkiewicza z Małgorzatą Golińską