fot. dariuszwieczorek.pl
Sekretarz Klubu Parlamentarnego Lewicy był gościem Anny Popławskiej w porannej audycji „Studio Bałtyk”. W rozmowie mówił o październikowym Kongresie Nowej Lewicy, podczas którego zostanie przedstawiony program partii. Wyjaśnił również z czego wynika nadrzędność prawa Unii Europejskiej nad polskim.

9 października odbędzie się kongres zjednoczeniowy Nowej Lewicy i Wiosny. W trakcie spotkania delegaci wybiorą nowego przewodniczącego. Polityk zapytany o to, kto przejmie funkcję lidera, podkreślił, że Nowa Lewica jest partią demokratyczną i każdy może aplikować na to stanowisko. - Nikomu nie broni się startowania w wyborach. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Jak pokazuje doświadczenie, możemy się spodziewać prawdopodobnie około dziesięciu kandydatek i kandydatów - mówił Wieczorek.

Polityk zapowiedział, że w trakcie Kongresu zostanie ogłoszony program partii. Zwrócił uwagę, że jest zbyt wcześnie, aby „odsłaniać karty”, lecz z pewnością program będzie dotyczył kwestii kształtu Polski po rządach Prawa i Sprawiedliwości. - Rządy PiS-u nie będą trwać wiecznie. Chcemy pokazać, jaka jest nasza wizja państwa - wyjaśnił. - Zaproponujemy ciekawe rozwiązania dotyczące systemu podatkowego, systemu opieki zdrowotnej czy finansowania oświaty. Poruszymy kwestie związane z klimatem, sprawami społecznymi oraz pomocą najuboższym - wyliczał. - W czasie Kongresu chcielibyśmy przedstawić główne założenia, natomiast o szczegółach będziemy rozmawiali w poszczególnych regionach na kongresach wojewódzkich - dodał polityk.

Dariusz Wieczorek zapytany o stosunek do dyskusji wokół ewentualnego wstrzymania przez Unię Europejską środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz relacji między prawem unijnym a polskim, wyraźnie podkreślił, że UE ma rację. - Ta sytuacja doprowadzi w konsekwencji do procesu wyjścia Polski z Unii. UE nie ingeruje w wewnętrzne sprawy Polski. Sygnalizuje jedynie, byśmy przestrzegali prawa i zapisów Konstytucji oraz założeń podpisanych Traktatów, z których wynika, że prawo unijne jest nadrzędne - zaznaczył.

Więcej w poniższej rozmowie.

ap/aś