fot. pixabay.com
Senator Platformy Obywatelskiej był gościem Anny Popławskiej w porannej audycji „Studio Bałtyk”. W rozmowie mówił o dyskusji wokół ewentualnego wstrzymania przez Unię Europejską środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Mówił również o kontrowersjach wokół ustawy medialnej.

Bruksela do tej pory nie zatwierdziła polskiego Krajowego Planu Odbudowy, co wstrzymuje przekazanie około 58 mld euro. Komisja Europejska zwróciła się również do TSUE o nałożenie kar dla Polski za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych. Kazimierz Kleina podkreślił, że sytuacja, w której znalazła się Polska, jest poważnym problemem. - Zagrożone są środki, które miały do nas wpłynąć. Mam nadzieję, że są to przejściowe kłopoty i uda się doprowadzić do takich uzgodnień, by je uzyskać - powiedział senator.

- Wszyscy prawnicy wyraźnie wskazywali, że należy podporządkować się Trybunałowi Sprawiedliwości UE. Jego decyzje opierają się na polskim prawie - TSUE rozpatruje czy polska konstytucja jest przestrzegana. Mimo to rząd próbuje dyskredytować decyzje unijne - podkreślił Kleina dodając, że Polska łamiąc prawo, które uprzednio zaakceptowała i nie uznając orzeczeń TSUE, podważa wiarygodność naszego kraju. - Jesteśmy postrzegani jako państwo, które nie potrafi współpracować i odnaleźć się w większej wspólnocie - zwrócił uwagę senator.

Kazimierz Kleina w dalszej części rozmowy odniósł się również do ustawy medialnej - w czwartek senatorowie zadecydują czy zostanie ona odrzucona. - Ta ustawa nawet została uchwalona niezgodnie z konstytucją. Zawiera przepisy, które naruszają podstawowe prawa obywatelskie i niszczą współpracę międzynarodową - podkreślił. - Przypadek reasumpcji głosowania kompromituje panią marszałek. Takie działanie dowodzi, że można na tyle długo prowadzić dane głosowanie, by osiągnąć zamierzony efekt - stwierdził senator.

Więcej w poniższej rozmowie.

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Kazimierz Kleina