fot. Bartłomiej Biskup/Facebook
Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego był gościem Anny Popławskiej w porannym „Studiu Bałtyk”. W czasie rozmowy analizował sytuację wywołaną wprowadzeniem stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Mówił również o przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Sejm ma się dziś zająć rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią. Obrady zaplanowane są na godzinę 16:30.

Gość Anny Popławskiej zapytany o zasadność decyzji w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego stwierdził, że jest ona zrozumiała ze względu na funkcjonowanie państwa. - Każdego dnia obserwujemy ile osób chce przekroczyć granice i jak wiele z tych prób zostaje udaremnionych. Rząd próbuje kontrolować tę sytuację. Argumentem świadczącym za wprowadzeniem stanu wyjątkowego jest również działanie państw, które spotkały się z podobnym problemem - Łotwa także wdrożyła takie postępowanie - podkreślił prof. Biskup.

- To jest wojna hybrydowa polegająca na dezinformowaniu - przekazywaniu nieprawdziwych faktów i zdjęć. Do takich sytuacji dochodziło na białoruskiej granicy. Rząd musi prowadzić politykę informacyjną. Powinien dopuszczać do strefy granicznej dziennikarzy, by uniknąć tego rodzaju zarzutów - wskazał prof. Biskup.

Politolog zwrócił również uwagę, że w kwestiach bezpieczeństwa, partie powinny się porozumiewać i działać ponad podziałami politycznymi. - To są momenty, w których popieranie partii rządzącej przez partię opozycyjną oraz jej wyborców nie jest wstydem - mówił.

Dr hab. Bartłomiej Biskup w dalszej części rozmowy zwrócił uwagę, że Polski Ład i głosowanie nad nim może przesądzić o decyzji rządu w sprawie przeprowadzenia ewentualnych wcześniejszych wyborów. - Sądzę, że perspektywa wiosennych wyborów jest bliższa. Jeśli notowania partii w tym okresie się obniżą, będzie to dodatkowym czynnikiem do organizacji wyborów. Partia będzie musiała przekalkulować, czy takie działania będą się jej opłacały - przekazał politolog.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/aś

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: dr hab. Bartłomiej Biskup