fot. Anna Popławska
Mali pacjenci z chorobami płuc nie będą już musieli szukać pomocy w Szczecinie lub Trójmieście. To jedyna tego typu placówka na terenie dawnego województwa koszalińskiego.

Jak powiedziała doktor Patrycja Gburzyńska-Czudzinowicz, w poradni leczone będą od dziś dzieci chorujące na ciężkie choroby, takie jak astma i mukowiscydoza, ale nie tylko.

- Mogą być do nas zgłaszane dzieci z przewlekłym kaszlem, czy z nawracającymi infekcjami. Zaopiekujemy się również dziećmi już leczonymi, będącymi pod okiem reumatologa, dziećmi kardiologicznymi i tymi ze schorzeniami nerwowo-mięśniowymi. Ci mali pacjenci powinni trafić do poradni, ponieważ u nich z czasem rozwiną się objawy ze strony układu oddechowego - wymieniała lekarka.

Nowa poradnia jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt, będzie w niej można wykonać wiele badań.

- Będziemy wykonywać spirometrię, przepływy szczytowo-oddechowe, badanie USG, czy testy skórne. Mamy podpisaną umowę z laboratorium na szereg badań, dlatego będę starała się nakładać duży nacisk na opracowanie immunologiczne pacjenta. Niestety konsekwencje niedoboru odporności mogą być poważne - będziemy przeprowadzać w tym kierunku badania - wyjaśniła doktor Patrycja Gburzyńska-Czudzinowicz.

Takiego miejsca w Koszalinie bardzo brakowało, stwierdzili rodzice chorych dzieci.

- Nasz synek od dłuższego czasu potrzebuje opieki pulmonologicznej. W Koszalinie w tej kwestii jest naprawdę trudno - są długie kolejki. Ta poradnia jest dla nas zbawieniem - powiedziała jedna z mam.

Nowa poradnia w przychodni wojskowej jest czynna trzy dni w tygodniu.  Na razie nie ma kolejek. Żeby się zarejestrować, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

ap/od

Posłuchaj

doktor Patrycja Gburzyńska-Czudzinowicz rodzice chorych dzieci