fot. archiwum prk24.pl
33 filmy konkursowe, do tego pokazy specjalne, koncerty, warsztaty i spotkania - znamy program 18. edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, który rozpocznie się w Koszalinie 7 września.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński powiedział, że hasłem tegorocznego festiwalu jest „Kultura dostępna”: - Podkreśla ono możliwości uczestniczenia w kulturze osób z niepełnosprawnościami. Mam nadzieję, że festiwal, jak co roku, będzie się cieszył zainteresowaniem mieszkańców Koszalina oraz naszych gości.

W części konkursowej festiwalu widzowie zobaczą 33 obrazy z całego świata, między innymi z Indonezji, Libanu, Izraela, Portugalii, Brazylii i Polski.

- W tegorocznej edycji przeważają obrazy dotyczące chorób wieku dojrzałego: Parkinsona i Alzheimera, czy szerzej - demencji. Coraz częściej filmowcy rejestrują również historię osób i zdarzeń związanych ze spektrum autyzmu - powiedział dyrektor programowy festiwalu Dariusz Pawlikowski. - Filmy opowiadają o naszej codzienności, o radościach, o smutkach i o tym, jak sobie radzimy ze złymi diagnozami. Podejmują także temat rodzin i tego, jak zmienia się ich życie w momencie usłyszenia takiej diagnozy u bliskiej osoby - dodał.

Jak co roku, festiwalowi towarzyszyć będzie wiele ciekawych wydarzeń.

- Rozpoczniemy bardzo ważną konferencją naukową dotyczącą dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami - zaznaczyła dyrektorka festiwalu Barbara Jaroszyk. - Do Koszalina, prosto z Tokio, przyjedzie również drużyna paraolimpijczyków, która spotka się z młodzieżą koszalińskich szkół. Szkoły natomiast odwiedzą nasz festiwal i wesprą organizację imprezy poprzez pomoc wolontariuszy - przekazała.

Filmy konkursowe, jak co roku, walczyć będą o nagrodę główną festiwalu - Motyla 2021. W ramach tegorocznej edycji odbywa się jeszcze 37 Małych Festiwali Ty i Ja - m.in. w Czaplinku, Będzinie, Karlinie, Pile, Tczewie i Wałczu. Festiwalowe filmy prezentowane będą także w 16 kinach w całej Polsce.

Wydarzenia w ramach imprezy odbędą się w dniach od 7 do 11 września w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.

Polskie Radio Koszalin jest patronem medialnym festiwalu.

Posłuchaj

Piotr Jedliński - prezydent Koszalina Barbara Jaroszyk - dyrektorka Festiwalu Dariusz Pawlikowski - dyrektor programowy Festiwalu