fot. Katarzyna Chybowska
Młodzież mogła zapoznać się z ofertami pracy i prawami pracownika.

Zainteresowanie, szczególnie wśród niepełnoletnich, było duże. - Chciałbym pracować w weekendy, tak by mieć pieniądze na drobne wydatki. Nie ma określonego sektora gospodarki, w którym chciałbym podjąć pracę - powiedział jeden z uczestników spotkania.

Jak podkreśliła Ewelina Kosowska-Pachura z Biura Pracy OHP w Koszalinie, pracodawcy, którzy decydują się na zatrudnienie młodzieży, często oferują zakwaterowanie i wyżywienie: - Tego typu ofert jest bardzo dużo. Pracodawcy często dostosowują się do potrzeb młodzieży.

Jednym z powodów, dla których firmy nie chcą zatrudniać osób które nie ukończyły 18. roku życia, są wymagania, jakie stawia wobec nich prawo. Magda Ogrodnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Koszalinie przypomniała m.in. o ograniczonym czasie pracy, jaki obowiązuje małoletnich: - Duży problem przy zatrudnieniu młodocianych stanowi liczba godzin. W wakacje osoby, które nie ukończyły 18 lat, dziennie mogą pracować maksymalnie siedem godzin, a tygodniowo - 35. Kiedy trwa rok szkolny, mogą w ciągu tygodnia pracować do 12 godzin.

W te wakacje osoby niepełnoletnie mogą zarobić minimum 3,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie. W Ochotniczym Hufcu Pracy w Koszalinie przy ul. Morskiej 43 działa przez cały rok biuro pracy skierowane właśnie do młodzieży.

Więcej w materiale Katarzyny Chybowskiej.

kc/rz

fot. Katarzyna Chybowska

Posłuchaj

materiał Katarzyny Chybowskiej