fot. PAP/EPA/LUONG THAI LINH
Wykonano dotąd ponad 34,4 miliona szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 17,4 miliona osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 18,3 mln Polaków.

Wykonano dokładnie 34 463 736 zastrzyków. W pełni zaszczepiono 17 498 174 osoby. Pierwszą dawkę przyjęło 18 357 076 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 29 936. Do Polski dotarło w sumie 46 170 230 dawek szczepionki. Do punktów szczepień trafiło 36 563 265 dawek. Zutylizowano 161 555 dawek i zgłoszono 13 862 niepożądane odczyny poszczepienne.

Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN zabrał w poniedziałek głos w sprawie obowiązku szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Eksperci wskazali, że szczepienia są podstawowym narzędziem skutecznego i bezpiecznego ograniczania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 wraz z jej następstwami i kosztami. „Dlatego trzeba pilnie rozważyć wprowadzenie ich obowiązku w wybranych grupach i sytuacjach” - podkreślono w komunikacie przesłanym PAP.

Zdaniem naukowców w oczekiwaniu na nadejście kolejnej fali zachorowań na COVID-19 już dziś trzeba rozważyć wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko SARS-CoV-2 - co najmniej w grupach osób szczególnie narażonych na zakażenie. „W pierwszej kolejności obowiązek ten powinien dotyczyć pracowników medycznych - z tych samych powodów, dla których szczepienia zostały udostępnione właśnie tej grupie zawodowej, jako grupie zero. Warto też dostrzec i docenić dojrzałość, odpowiedzialność i profesjonalizm polskich lekarzy, którzy w ok. 90 proc. przyjęli szczepienia przeciw COVID-19” - podkreślono.

Jak dodano, warto też rozważyć obowiązek szczepień w przypadku innych grup zawodowych i społecznych, które są kluczowe dla funkcjonowania państwa w warunkach pandemii (wojsko, policja, straż pożarna, nauczyciele) lub w szczególny sposób narażone na zakażenie SARS-CoV-2 z powodu bezpośrednich kontaktów z interesantami (np. rehabilitanci, fryzjerzy, listonosze, pracownicy salonów kosmetycznych).

PAP/rz