fot. Jarosław Rochowicz
1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Do obchodów rocznicy tego zrywu narodowego przyłączył się w naszym regionie m.in. Sianów.

Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Do obchodów rocznicy tego zrywu narodowego przyłączył się w naszym regionie m.in. Sianów. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r. Z okazji rocznicy wybuchu bohaterskich walk w stolicy, Urząd Miejski w Sianowie zorganizował szereg wydarzeń. W Parku im. Powstańców Warszawskich odbyła się m.in. historyczna gra miejska z udziałem zabytkowych pojazdów wojskowych. Na godz. 18:00 przewidziano widowisko historyczne, w którym wzięły udział grupy rekonstrukcyjne z całej Polski.

Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa opowiedział Jarosławowi Rochowiczowi, skąd pomysł na organizację tak spektakularnych obchodów rocznic Powstania Warszawskiego: - Od 7 lat w naszym mieście uroczystości związane z upamiętnieniem tego zrywu narodowego są wyjątkowe. Zdecydowaliśmy się na taką formę uroczystości, aby uhonorować jednego z naszych mieszkańców. Mam na myśli pana Aleksandra, uczestnika powstania, który jest na co dzień bardzo skromną osobą, a zasługuję na miano bohatera.Maciej Berlicki

Milena Szczepańska-Zakrzewska współorganizatorka obchodów powstania, która na co dzień pracuję w Urzędzie Miejskim w Sianowie, podkreśliła na antenie Polskiego Radia Koszalin, że 1 sierpnia miasto chętnie odwiedzają grupy rekonstrukcyjne z całej Polski: - W tym roku w historycznej inscenizacji weźmie udział około 60 osób. Bardzo nas cieszy, że do Sianowa regularnie przyjeżdżają pasjonaci z każdego zakątka Polski.

Milena Szczepańska-Zakrzewska

- Chcemy, aby organizowane przez nas rekonstrukcje skłoniły obserwatorów tych pokazów do zgłębiania historii. Zabytkowe pojazdy i efekty pirotechniczne, z pewnością robią wrażenie na mieszkańcach, ale nie zapominamy o aspekcie edukacyjnym - zaznaczył Łukasz Gładysiak, współorganizator obchodów w Sianowie.

Łukasz Gładysiak
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl

pap/kk/jr/mt