fot. wikimedia
Dowództwo Armii Krajowej w związku ze zbliżającą się do miasta Armią Czerwoną, zdecydowało się uderzyć na Niemców, opanować miasto i przyjąć sowietów jako przedstawiciele niepodległego rządu Rzeczpospolitej.

Decyzja o rozpoczęciu walk o Warszawę należała do naczelnego wodza Kazimierza Sosnkowskiego. Ten nakazał, by to dowództwo AK w stolicy zdecydowało o tym, kiedy rozpocząć Powstanie. Opinie na temat rozpoczęcia walk wśród polskiego rządu w Londynie były podzielone, brakowało jasnego stanowiska aliantów dotyczącego udzielenia pomocy. Z tą wiadomością do Warszawy przybył z Londynu Jan Nowak-Jeziorański, który w jednym z wywiadów tak opisał swoje rozmowy z dowódcami AK w stolicy. - Nie będzie żadnej pomocy materiałowej i ludzkiej z tamtej strony, to powiedziałem w sposób dosadny - zaznaczył Jan Nowak-Jeziorański. Decyzję o wybuchu Powstania podjęto ostatecznie 31 lipca przy ulicy Pańskiej 67. Główny wpływ miały na nią nieprecyzyjne informacje o rozpoczęciu przez Armię Czerwoną szturmu na prawobrzeżną Warszawę Latem 1944 roku niemiecka armia wydawała się rozbita. Po klęskach na froncie wschodnim oraz ze względu na nieustanne naloty alianckiego lotnictwa wszystko wskazywało na to, że Wermacht się cofa. Nikt w Warszawie nie wiedział jednak, że Niemcy zdecydowali się bronić środkowego odcinka Wisły i ściągnęli w ten rejon doborowe jednostki.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia o 17.00. Mimo wcześniejszych, kierowanych przez radio wezwań do walki, sowieci zatrzymali natarcie. Józef Stalin zakazał ponadto alianckim samolotom korzystania z sowieckich lotnisk. Walki w Warszawie trwały 63 dni, w ich trakcie i po nich Niemcy zburzyli większą część miasta. Plan uroczystości upamiętniających powstanie warszawskie w największych miastach naszego regionu: Koszalin: O godzinie 17.00 zostaną włączone syreny alarmowe. Następnie, przed pomnikiem gen. Sikorskiego (ul. Dworcowa) rozpoczną się uroczystości związane z 77. rocznicą tego wydarzenia. Podczas uroczystości przewidziane są m.in. przemówienia i składanie wiązanek kwiatów, a także Apel Pamięci. Spotkanie przebiegać będzie według ceremoniału wojskowego. Słupsk: Uroczystości odbędą się na Placu powstańców Warszawy. O godzinie 15.20 nastąpi wystawienie posterunku honorowego i pocztów sztandarowych. Następnie zaplanowano Msze św. polowa. O godz.17.00 rozpoczną się miejskie uroczystości z udziałem władz samorządowych, Posłów na Sejm RP, środowisk kombatanckich, przedstawicieli wojska i służb mundurowych oraz mieszkańców.

Piła: Uroczystości rozpoczną się o 17.00 na placu Powstańców Warszawy. Spotkanie, będzie miało kameralny charakter. Dwie godziny później odbędzie się koncert „Warszawskie dzieci”.

Kołobrzeg: O 17.00 przy kwaterze żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu odbędzie się uroczystość patriotyczna.

Szczecinek: O 17.00 na cmentarzu komunalnym na urzędach i budynkach administracji publicznej zostaną wywieszone biało-czerwone flagi. Zawyją też syreny alarmowe.

Darłowo: O 17:10 rozpocznie się koncert zespołu „Bez Pośpiechu”, a o 18.30 zaplanowano widowisko teatralne „Czuwaj”.

Drawsko Pomorskie: O 17.00. rozpocznie się śpiewanie utworów patriotycznych i historycznych.

Trzebiatów: O 16:45 rozpocznie się rekonstrukcja Powstania Warszawskiego.

Czaplinek: O 16:55 na czaplineckim rynku rozpocznie się uroczystość „Czaplinek pamięta”. IAR/mt